Хубава финансова новина за хората, останали без работа

08 януари 2017 14:57   5 коментара   31245 прочита


Обезщетението за безработица се вдига

От началото на тази година хората, които останат без работа, ще получават обезщетение за максималния срок от дванадесет месеца, ако имат стаж от 12 и повече години. Досега Националния осигурителен институт (НОИ) изискваше минимум 25 години стаж.
Намалението в годините е следствие от промяна в Кодекса за социално осигуряване, според която при отпускане на обезщетение вече се зачита само стажът, натрупан от 1 януари 2002 г.

"Това е датата, от която фондът "Безработица" е преминал в НОИ, и така ще се отчита реалният принос на хората към фонда, от който биха могли да получават обезщетение", обясни Кина Койчева, държавен експерт в института, цитирана от БЛИЦ. Условията за достъп до това обезщетение се запазват, същите остават и размерите на минималното и максималното обезщетение.

За да получава обезщетение, след като остане без работа, човек е необходимо да има осигуряване за този риск в девет от последните петнайсет месеца. В седемдневен срок от настъпване на това положение лицето трябва да се регистрира в бюрото по труда, а тримесечен е срокът за подаване на заявление в НОИ с искане за отпускане на обезщетение, обясни държавният експерт.

Ако лицето не спази сроковете, то не се лишава от парично обезщетение, но периодът на определеното парично обезщетение се намалява с дните на закъснение. Периодът, за който даден човек има право да получава тази помощ от НОИ, зависи от неговия осигурителен стаж, като от началото на годината се взема предвид стажът, натрупан само през последните 15 години.

"Ако лицето има до 3 години стаж, ще получи четири месеца парично обезщетение.Ако има от 3 до 6 години стаж, ще получи шест месеца.Ако има от 6 до 9 години стаж ще получи осем месеца, а ако има от 9 до 12 години стаж, ще има десет месеца. При стаж над 12 години ще получи една година парично обезщетение за безработица", обобщи пред Дарик радио Кина Койчева.

Размерът на обезщетението се изчислява най-общо като 60% от осигурителния доход на лицето за последните 24 месеца. Минималното обезщетение на ден остава 7.20 лв., или около 160 лв. за месец с 22 работни дни. То се отпуска, когато човек сам е поискал да напусне работа, при взаимно съгласие или при дисциплинарно уволнение, и периодът на получаване е 4 месеца.

Максималното обезщетение за безработица през тази година остава 1560 лв. - или 60% от максималния осигурителен доход.

Р. Андонов


Още за: новина   хора   работа   Още от: Общество

Принтирай статия
5 коментара
08 Януари 2017 15:58 | работодател
Оценка:
3
 (
11
 гласа)

У нас 2 трети от безработните са безработни, поради мързел... и сега ги стимулират още повече да търсят начини да мързелуват! Просто ви е бедна фантазията какви трикове измислят, за да попаднат на пари за безработни и на разни безплатни курсове за преквалификация


08 Януари 2017 16:09 | Колега работодатател
Оценка:
1
 (
11
 гласа)

Напълно подкрепям! В последните години се появява т. нар. "професия безработен"! Прави се всичко възможно да се изкарват пари без да се работи и в крайна сметка винаги и за всичко е виновен работодателят! А също така и държавата. Тя е длъжна да осигурява работа и развитие на "вечно мързелуващите" и "хронично безработните"!


08 Януари 2017 16:13 | Благоевградчанин
Оценка:
13
 (
17
 гласа)

работодател написа:работодател

Замълчи тарикат, че да не си коректен с работниците си за да очокващ същото и от тях? По-колко часа работят, а на колко ги осигуряваш? За длъжността им - Максималната или Минималната им осигуровка? Редовно ли плащаш заплатите? Извънредните часове труд, дали плащаш? На отпуска право имат ли?
Като "АГРОСМЯХ" СТЕ ВСИЧКИ КОРЕКТНИ СМЕШНИЦИ!


10 Януари 2017 14:05 | до горния
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ти замълчи тарикат мързеливецо, все на такива като теб работодателя е некоректен и длъжен, все чакаш от държавата, все другите са ти длъжни, все не те осигуряват правилно... а някога замислял ли си се ти какво даваш на фирмата и държавата, работиш ли коректно и качествено, и да имаш дипломи за няколко факултета днес това не е гаранция за добра подготовка и възможности като преди 2000 година, когато още инерцията на добрата подготовка беше валидна, днес дипломи се получават и купуват с лопати, но без покритие от добра подготовка и възможности. Често извънредни часове се работи, защото е ниска производителността в нормалното работно време, а договорите с фирми контрагенти си текат и трябва да се спазват срокове! Като сме смешници, вземи си направи фирма, назначи си работници ...и да те видим колко чиниш! Така злобно и празнословно говорят точно амбициозни, но мързеливи некадърници!


10 Януари 2017 17:07 | прави са работодателите
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Не случайно статията има 11 хиляди прочита! Мързеливците са като хиени щом от някъде се пръкне възможност за аванта!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар