Бум на фалшивите столевки, търговецът от Благоевград М. Иванов: По 10-15 пъти на година ме пробват, но се научих да разпознавам и банкнотите, и хората, този дето иска да ме измами, свети отвсякъде



Търговци предупреждават за бум на фалшивите столевки
Институциите бият тревога за рекордното количество фалшиви банкноти от 100 лева, които са открити през последните месеци в България.
Данните на Българската народна банка показват драстично увеличение - от едва 31 неистински столевки през първото тримесечие на годината до цели 661 за периода април-юни, съобщи БНТ.
"За 25 години много пъти са се пробвали - да речем 10-15 пъти на година. Аз се пазя и внимавам, от далече ги познавам," разказва Минчо Иванов, търговец от Благоевград с дългогодишен опит.
Общо 1247 фалшиви банкноти са установени в страната за периода април-юни, като почти половината са именно от 100 лева. Значителен брой представляват и заловените неистински банкноти от 50 лева - 531 броя.
Опитният търговец разпознава клиентите
Дългогодишният търговски опит е научил Минчо Иванов да разпознава не само фалшивите банкноти, но и подозрителните клиенти. "Тука да гледат мокрия печат си личи, лентата и самата банкнота не е изпипана както трябва. А и познавам хората по очите - този, дето иска да ме измами, то си му личи, свети отвсякъде," обяснява той.
Винаги е бдителен и проверява банкнотите с ултравиолетова лампа, а машинната проверка му помага да избегне измамите.
Феризка Шамова разказва за случай с фалшива петдесетолевка
"Дойде клиентът с фалшива петдесетолевка - тя самата материя беше по-различна на самата паричка, хартията. Машината веднага отчете, че е фалшификат," споделя Феризка Шамова за инцидент в нейния магазин.
Клиентът не повярвал, че банкнотата му е фалшива, взел си парите и отишъл да провери в банката, където банкнотата била задържана.
Рекордът остава от 2009 година
Въпреки настоящия бум, рекордът за фалшиви банкноти в България остава от 2009 година, когато в търговската мрежа са хванати близо 15 000 неистински банкноти, основно от по 20 лева. Последните години тенденцията е за фалшифициране на по-едри пари.
Експертите съветват как да разпознаем фалшивите пари
Има случаи, при които фалшификацията е толкова добра, че преминава успешно дори машинна проверка, споделят търговци. Затова експертите съветват да внимаваме за трите основни признака при разпознаване на фалшива банкнота:
Релефът трябва да се усеща ясно при допир и от двете страни на банкнотата.
Водният знак на светлина трябва да се вижда ясно и да бъде с детайли.
Холограмната лента - при завъртане на банкнотата светлината трябва да играе по повърхността, променяйки изображението.
Плащането с карта и постоянната бдителност остават най-доброто оръжие срещу фалшификатите, подчертават експертите.

Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.