Благоевградската общественост отбеляза 98 години от смъртта на революционера Тодор Александров



Годишнината беше почетена с ритуал по полагане на цветя пред бюст-паметника на Тодор Александров, който се намира в градинката пред Съдебната палата.
В церемонията участваха Силвия Домозетска - директор „Култура, спорт, туризъм“ в Община Благоевград, Слави Христов - зам.-областен управител, проф. Йордан Гошев - зам.-ректор на ЮЗУ "Неофит Рилски", представители на политически партии и културни институции, общественици и граждани. Делото на Тодор Александров бе припомнено от историка Вангел Тодоров.
Тодор Александров Попорушев е български революционер, член на Централния комитет и лидер на Вътрешната македонска революционна организация.
В 1903 година преподава в Кочани, като се занимава с организирането на населението от тези райони и изграждането на канали за пренасяне на оръжие от свободна България към вътрешността на Македония. След Първата световна война Александров е виден деец на македонската емиграция в България. Представител е на Щипското братство на Учредителния събор на Съюза на македонските емигрантски организации, проведен в София от 22 до 25 ноември 1918 година. Тодор Александров е известен като пламенен патриот и отличен организатор.
На 31 август 1924 година, на път за конгрес на серчани в Лопово, Пирин планина, Тодор Александров е убит в местността Равна бука край село Сугарево.
С трезвата си преценка и лидерски качества, както и безграничната си любов към родината, Тодор Александров остава завинаги в сърцата на българите.
Танасе, курво, Ванче и Тодор са българофили и сърбофоби за разлика от теб! Убивали са само комунистически отрепки шумадийски уруспии, като тебе!
С АТЕНТАТИТЕ СА ЗАСТРАШАВАЛИ МИРА НА БАЛКАНИТЕ И ТЕ ЩЕЛИ ДА ГО
ПАЗЯТ!!!! ТЕ ЗАТОВА ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ И ИВАН МИХАЙЛОВ СА ТРЕПАЛИ
НАРЕД СЕЩАТЕ СЕ КОЙ!!!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.