Благоевградчани в болнични, а работят в Гърция

17 януари 2020 13:12   5 коментара   20255 прочита


С болнични българи отскачат да изкарат по някой лев като сезонни работници в Гърция. Такива сигнали от Благоевград проверяват служители от социално министерство, съобщи ресорният министър Деница Сачева. Тя уточни пред "Труд", че става въпрос за болнични, чиято продължителност е над един месец. Разходите за изплащане на болнични на хазната са достигнали 463 млн. лв., уточни социалният министър. Сачева коментира, че има регионален принцип на боледуване и предстои да се провери на кои места има работодатели, които карат целенасочено работниците си да излизат в болнични, за да пестят от заплати.

Има нарастване на общия брой издадените болнични листове за временна нетрудоспособност поради общо заболяване – към 2018 г. те са 2 млн. 243 хил., като нарастването за 9 години е 52,2%. От социално министерство отчитат, че болнични листове за най-младите на пазара на труда намалява, но за възрастовата група на 55 г. и повече години се увеличава. Най-голям брой болнични се взимат през зимата – януари, февруари и март.

Преди последните коледни и новогодишни празници няма драстично увеличаване на болничните листи, отчитат от социалното ведомство. Най-вероятно това се дължи на вдигнатия шум от работодателите за фалшивите болнични както и от заканата личните лекари да плащат до 10 хил. лв. глоба за издаване на фиктивни болнични. Работодатели и експерти от здравното и социалното министерство обсъждат мерки за намаляване на фалшивите болнични.

Предстоят контролни акции с участието на Главна инспекция по труда и медици. На работодателите ще бъде предложено да сключват договори с медицински заведения или и с лекари, на чиято експертиза да разчитат при съмнения за болнични. Обмисля се и въвеждането на общ пакет за социалните помощи, за да се улеснят онези които ги получават, както и контролът на отговорните институции.


Още от: Общество

Принтирай статия
5 коментара
17 Януари 2020 14:53 | 123
Оценка:
6
 (
14
 гласа)

ЗАЩО СЕ ХВАЩАТЕ ЗА РАБОТОДАТЕЛИТЕ ЗА БОЛНИЧНИТЕЛ. НАПИШЕТЕ ИМЕНАТА НА ЛЕКАРИТЕ, КОИТО ГИ ИЗДАВАТ. В НОИ ИМА РЕГИСТЪР ОТ ТАМ МОЖЕ ДА СЕ ПРОВЕРИ.


17 Януари 2020 16:24 | 123
Оценка:
12
 (
16
 гласа)

Защото ако работодателите даваха добри заплати хората нямаше да ходят в Гърция


17 Януари 2020 17:27 | 123456789
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Много глупости се предложиха за болничните и особено като видя брой издадени болнични да се цитира - един болничен може да за 3 или за 30 дни във временна неработоспособност. Нека изнасят данни за дните в болничен през съответната година, както и колко са за сметка на работодателя и колко - за НОИ. Почнаха да обжалват болнични на болни хора, за да се оплакват от това, а за хора, които не са болни - нищо. Като даже се знае, че са напуснали страната, но не се закачат. Каква е ролята на ГИТ в случая не става ясно. Болнични до 3-5 дни не се закачат, защото ги плаща работодателя, а точно те са с най-голяма вероятност да са фалшиви. Занимават се със сериозно болни хора, с по 20-30 дни в болничен, а те са действително болни, но нали се плаща от НОИ - там ще се пипа. Като се говори, че са дадени с 53 % повече пари за болничен спрямо 2010 г., да се каже колко е била минималната и средната заплата през 2010 г. и през 2019 г. Плащат се задължително здравни осигур., а когато се разболееш-не може


18 Януари 2020 16:55 | Митко
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Трябва да се изготвя графици за боледуване, не може по времето на грипна епидемия да боледуване повече от 2 работника - грипът трябва да е целогодишно.... да се продават и лекарства....


18 Януари 2020 23:30 | Ха-ха
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Питайте по този въпрос ТКЗС "Трзийски" ЕООД, Сандански- той доста често праща по една от неговите хубостници да си работят в Гърция в продължение на цялата учебна година, а той тук ги прикрива, пази им местата и ги представя за болни от пневмония, бронхит, дори менингит и какво ли още не. Тези неща не стават само с участието на докторите, а и лесно може да се провери кой уж болен кога е бил в Гърция и за какъв период от време.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар