АМ "Струма" през Кресненското дефиле най-вероятно ще минава по два паралелни пътя

06 декември 2016 13:25   7931 прочита


Изследване на общественото мнение, поръчано от регионалното министерство, показва, че и ведомството, и обществото подкрепят този вариант

Отсечката на магистрала на "Струма" в района на Кресненското дефиле най-вероятно ще бъде изградена по проекта за два двупосочни двулентови пътя, единият от които, в посока Кулата - Благоевград, ще бъде изнесен източно от дефилето, а в посока към Гърция ще се ползва еднопосочно сегашният път, който ще бъде разширен. Зад този вариант застават както Министерството на регионалното развитие и Агенция "Пътна инфраструктура", така и общественото мнение. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Лиляна Павлова по време на пресконференция в Благоевград, посветена на проблемния проект, за който вече от години се водят спорове.

Министерството бе възложило на социологическата агенция "Екзакта рисърч груп" да направи и проучване за нагласите на хората спрямо различните варианти за строителство участъка, пише "Капитал". Основният извод от него е, че и на национално, и на местно ниво хората подкрепят същия вариант като министерството.

През първото тримесечие на 2017 г. се очаква да се приключи общественото обсъждане на проекта за отсечката на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, както и да бъде готово предварителното решение по ОВОС. През 2018 г. трябва да започне строителството по участъка, за да не загуби България безвъзмездното финансиране по оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 - 2020 г., предупреди за пореден път Павлова.

Екологични сблъсъци

Трасето на магистрала "Струма" в участъка през Кресненското дефиле от доста време предизвиква дебати. В годините бяха спрягани основно три възможни варианта на трасето - изграждането на дълъг тунел, строителство на път с две нива и създаването на две отделни трасета, едното от които дублира настоящия път с малки корекции, а другото ще бъде изградено източно през ниските части на Пирин и Стара Кресна.

Последният вариант до съвсем скоро се смяташе за най-реалистичен. Преди три месеца обаче алпинистът Боян Петров и екологът Андрей Ковачев, които пострадаха при инцидент в дефилето, настояха, че целият трафик трябва да се изнесе от Кресненското дефиле. "Това е биологично най-богатото място в България и едно от малкото в Европа - 3200 вида на 1 кв. км живеят. Увреждането на местообитанията на флората и фауната долу е значимо. Изследванията ни показват десетократно намаление на броя на животните вследствие на изчезването им, убиването им от трафика", обясни Боян Петров.

По този вариант Павлова, коментира, че има два проблема. Първият бил, че това ще излезе двойно по-скъпо, "тъй като едно е да рехабилитираме сегашния път и да се изградят две ленти, друго е да направим цяла магистрала". Вторият проблем е, че според нейните данни изнасянето на второто трасе през ниските части на Пирин и Стара Кресна крие не по-малки екологични рискове и негативно влияние върху околната среда.

Нагласите на обществото

Мнозинството от хората и на национално, и на регионално ниво подкрепят най-вече варианта за изнасяне на едно платно източно от дефилето и използване на сегашния път в другата посока. С доста близък резултат до фаворита на местно ниво е и вариантът за изнасяне на две платна с по две ленти източно от дефилето, който Боян Петров подкрепя. На второ място на национално ниво пък е избран вариантът за тунел с дължина 15.4 км успоредно на дефилето.

Тъй като изследването е проведено в периода 18 - 24 ноември, точно след оставката на правителството, едно от основните притеснения е било дали ново правителство ще продължи проекта. На въпрос дали предсрочни избори биха нарушили хода на работата по новия участък от "Струма", Павлова каза, че това е "надпартиен, аполитичен проект," така че се надява, че администрацията ще продължи работата си.

Освен това социолозите отбелязаха, че основна тема, която вълнува хората, е финансирането и те се чувстват безсилни, ако зад проекта не стоят евросредства. Всъщност 56% от българите са уверени, че страната няма пари да си позволи строителството на участъка с пари от държавния бюджет.

И. Калинков

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар