Учени плащат 16 000 евро, за да лежите 60 дни

20 май 2019 10:00   4466 прочита


Германският център по авиация и космонавтика (DLR), съвместно с NASA и Европейската космическа агенция, започнаха своето „полегнало“ изследване. Участието в него се заплаща щедро.

Първият етап от изследването стартира в Кьолн на 25 март. Група от 24 жени и мъже ще останат в легнало положение 60 дни – през това време учените ще наблюдават промените в телата им.

Цялата активност на доброволците в продължение на два месеца ще бъде сведена до прием на храна и хигиенни ритуали, които ще извършват в легнала позиция. Всеки участник разполага с отделна стая с легло, като зоната, където е глава, е повдигната до 6 градуса.

За храненето се грижи екип от нутриционисти. Задачата им е да не допускат промени в теглото на доброволците.

Като цяло експериментът ще отнеме 89 дни: две седмици са предвидени за инструктаж, 60 дни – лежане, и още две седмици – възстановяване. Всеки участник ще получи 16 500 евро.

За какво е необходимо всичко описано дотук?

Заради бъдещите космически подвизи, разбира се! Пребиваването в условия на микрогравитация променя тялото на космонавтите.

Понижаването на нивото на физическо натоварване в орбита води до разрушаване на мускулната и костната тъкан, а всички течности в тялото се разпределят неравномерно, стремейки се към главата. Това оказва влияние върху зрението, провокира световъртеж и нарушаване на координацията.

Макар да сме част от Центъра по авиация и космонавтика, ние не изследваме звезди или планети. Нашата специалност е човекът! Интересува ни как да запазим здравето и работоспособността на човека в космоса и на Земята, се казва на сайта на проекта.

Имитирайки ефекта на безтегловност на Земята с помощта на продължителен постелен режим, учените се надяват да разработят методика на противодействие на негативните последствия от космическите „разходки“ и да помогнат на космонавтите да преодолеят неизбежните телесни промени, без да губят време в ежедневни тренировки на Международната космическа станция.

Хората ще продължат да летят в космоса и в бъдеще - това е важно за провеждането на експерименти в условия на микрогравитация. Поради това сме длъжни да направим този тип полети максимално безопасни за космонавтите, казва Хансйорг Дитус, цитиран от CNN.

Постелният режим, допълва той, дава възможност на учените от САЩ и Европа съвместно да работят и да натрупат ценни знания за физиологията на човека.

Изследването ще се проведе на два етапа – за първия екип вече са избрани хора. Сложно е да се каже дали всеки от тях ще издържи строгия постелен режим до началото на следващия етап, който е планиран за септември.

Поради това учените са пуснали обява за нови доброволци – търсят се здрави жени, които говорят немски език и са на възраст от 24 до 55 години./profit.bg/


Още за: учени   център   авиация   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар