Планина Беласица и проходът Демир капия: От Петричкия инцидент, до трафик на хора и дрога в съседна Гърция, и обратно....

18 април 2020 16:03   3 коментара   17168 прочита


Има едно място в Петричко, което е извор на спомени и легенди. Пътят, криволичещ от петричкото село Самуилово до съседното село Камена в планина Беласица, е свидетел на любопитни и интересни исторически факти, обхванати в забрава и припомня носталгично за за отминали времена.

Разхождайки се по черния и тесен път, но добре запазен във времето,минавайки през прохода Демир капия, може да видим по граничната бразда, която е оградена с висока ограда запазена във времето, но обвита в храсти и дървета. Внушителното загражение все още кара хората да си спомнят за времената, когато границата на България с Гърция бе охранявана от Гранични войски, чието съществуване е прекратено през далечната 1997 година.

Обвитата в храсталаци гранична ограда

В района се вижда и порутена военна застава известна като Лопова застава, спомен от времената, времена в които живота у нас беше друг. След закриването на Гранични войски тези части от границата ни с Гърция остават пустеещи, което амбицира каналджии и наркотрафиканти от Петричко и Санданско да развиват доходоносен бизнес.

Порутената застава на Гранични войски

Но да се върнем на Демир Капия и древният път с богата история Проходът Демир капия е малка теснина, която прорязва билото на планината Беласица. Разположен е на височина 1686 метра, западно от първенеца връх Радомир. Прохода свързваща Самуилово с Неохори през билото на Беласица.

През седловината минава държавната граница между България и Гърция. До началото на ХХ век този проход е бил единственото възможно и удобно място за преминаване на хора и коли, теглени от волове и коне. След това в продължение на 80 години районът е строго охранявана гранична зона. От тук в края на юли 1014 година войските на византийският император Василий ІІ се спуснали в Ключката клисура и на 29 юли същата година нанесли решителния удар в гръб на войските на цар Самуил.

Местността е известна с факта, че на 19 октомври 1925 година тук започва известният в историята Петрички инцидент. Събитията се развиват между 19 и 28 октомври 1925 г. и тръгват от един граничен инцидент. При граничен пост № 1 на прохода Демир капия в Беласица гръцки войник навлиза в българска територия и след предупреждение е застрелян в 14 часа от български граничари.

Гръцки граничари се опитват да приберат тялото и избухва престрелка. Тази 10-дневна война завършва с около 150 души жертви от двете страни, без промяна на границите и с единствената в света успешна намеса на Обществото на народите по предотвратяване на военен конфликт.

През Възродителния процес тя е преименувана на „Железни врата”, но това име не придобива популярност сред местното население и туристите. Основен изходен пункт за изкачването на Демир капия е село Самуилово, откъдето започва маркирана туристическа пътека, по която за около 4 часа през село Камена, може да се стигне до седловината. От същото село до прохода води и 18 километров камионен път, който до местността Лопово е чакълиран. Районът на село Камена също е интересна туристическа дестинация, с водопади, красива природа и други забележителности.

Водопадът край с. Камена


Още от: Любопитно

Принтирай статия
3 коментара
18 Април 2020 16:38 | Да
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Страхотно място и гледка от върха !
Нека се помни инцидента !!


18 Април 2020 18:57 | Цц
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Пътя на снимката въобще те е от пътя за демир капия


22 Април 2020 11:10 | гуцаран
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Тая статия е Янкишови деветини а снимките са под всякаква критика.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар