Мобилните приложения – ключов инструмент за дигитални продажби

26 юни 2019 11:36   4134 прочита


Мобилната търговия е един от най-бързо развиващите се отрасли на дигиталната търговия в момента и е неразривно свързана с нарастването на мобилните продажби. Но много компании все още не следват този път и се придържат към основните формати и инструменти, особено в областта на маркетинга. В този бързо развиващ се и конкурентоспособен отрасъл като електронната търговия, който е в крак с тенденциите, промените са просто задължителни – и ако брандовете не се фокусират върху приложенията, вероятно ще им се наложи да научат този урок много бързо.

eMarketer прогнозира, че разходите за мобилни реклами ще достигнат 232,34 млрд. долара през 2019 г. в световен мащаб. Освен това, според статистиката, глобалният трафик на мобилни данни се очаква да нарасне близо 3 пъти между 2018-2021. Причината за това е, че все повече и повече се използват мобилни телефони, особено приложения. Освен това 87% от потребителите прекарват времето си в приложения на мобилните си устройства. Нарастващите скорости на интернет също задълбочават този процес постоянно от година на година. Компаниите, за да се приспособят към мобилната ера, започнаха да създават свои собствени приложения, но обикновено това е всичко. Днес това не е достатъчно, особено в света на електронната търговия, където новите технологии и начини за достигане до клиентите се развиват всеки месец.

Ако не адаптирате технологиите си и не ангажирате потребителите, брандът ви изчезва.

Ето защо основният въпрос за търговците по целия свят не е “Трябва ли да заложим на мобилни устройства?”, а “Как да използваме пълния потенциал на мобилните устройства в продажбите?”.

Но преди да се анализират възможностите за растеж, от решаващо значение е да се знае идеята зад мобилното приложение. Днес всеки бранд, особено от отрасъла на електронна търговия, трябва да третира приложенията като нов канал за продажби и нова форма за подобряване на клиентското изживяване с бранда.

Мобилно приложение срещу мобилен оптимизиран уеб сайт
Според TechCrunch мобилните приложения имат много по-високи нива на ангажираност, отколкото оптимизираните за мобилни устройства уебсайтове или уеб преглеждането от настолни компютри, и с 100-300% по-висок процент на реализации. Този ръст на продажбите се дължи на увеличаване на обема, както и на честотата на посещенията. Както твърди Bain & Co анализ, потребителят на мобилни приложения преминава през клиентското пътуване 3 пъти по-бързо и вижда 4.2 повече продукти, колкото други потребители от различни канали.

Зад тези цифри можем да намерим конкретни дейности и инструменти, които не могат да бъдат използвани на оптимизирани за мобилни устройства уеб сайтове. Първо, приложенията се стартират и качват по-бързо и са изцяло под пръстите на потребителя. Хората използват много мобилни устройства и приложения и правейки това, те са на един клик разстояние от вашия бранд. Според App Annie докладът за времето, прекарано в приложения за пазаруване, е нараснал до 18 милиарда часа през 2018 г. в световен мащаб. Той се свързва директно с възможностите за незабавна връзка с потребителите, което дава на търговците много възможности да ги привлекат – разбира се, чрез приложението, но също и чрез пуш съобщения, имейли, известия и др. И това ни води до най-важната характеристика на мобилните приложения и основната причина да ги използваме – персонализация! От обслужващи персонализирани оферти и актуализации, чрез програми за лоялност, до геолокация и наблюдение на ангажираността на потребителите. Като цяло, средата на приложението е голяма област за тестване на различни маркетингови подходи и тактики, които най-накрая ще доведат до по-високи обменни курсове. Освен това има и друго нещо, което си струва да се знае. Анализът на Compuware показва, че 85% от потребителите предпочитат приложения вместо мобилни уеб сайтове.

Поръчките от мобилно приложение – истинският бум тепърва предстои
60% повече мобилни приложения ще започнат да печелят чрез показване на реклами през 2019. Но все още много маркетолози не са наясно с възможностите за реклама в приложенията. Това е изненадващо, защото конкуренцията между марките става все по-силна и по-силна, както и поведението, нуждите и очакванията на потребителите. Според Adjust, който анализира 8 милиарда инсталирани приложения в световен мащаб, приложенията се изтриват в рамките на 5,8 дни след последното им използване.

Разбира се, има много причини за това, като например недостатъчно пространство за съхранение, системни повреди, лош потребителски опит или просто, забравяте за приложението и не го използвате, поради липса на ангажираност. И това ни води до темата за ретаргетирането. Брандовете използват успешно реатргетирането, за да ангажират активни купувачи или потребители с пропуснати ползи, за да се върнат и да завършат покупката си в онлайн магазините. Само за няколко години той се превръща в инструмент, който трябва да има всеки ден в маркетинга. Но все пак много от тях не го използват за мобилни приложения за пазаруване. Според вътрешните данни на RTB House вече над 80% от наличностите са на мобилни устройства. Знаейки всичко това, заключението е просто, брандът, който се интересува от ретаргетинга на електронния си магазин, трябва да се интересува по същия начин от ретаргетинга в приложенията.

Не се страхувайте да се промените – интеграцията е най-лесната част
Любопитно явление е нежеланието на брандовете да интегрират инструменти за пренасочване с приложения. Най-често причината е, че те приемат, че това е сложен процес, подобен на интеграцията на уеб магазините. Истината е точно обратното. Развитите фирми за ретаргетинг вече са интегрирани с много доставчици и платформи като партньори. Така че, когато брандът има приложение, създадено на такава платформа, интеграцията отнема само секунда.

Освен това, ретаргетирането в приложение следва същите стойности като ретаргетирането в мрежата. То помага да се ангажират потребителите и ги прави по-склонни да се връщат в бъдеще, увеличава конверсиите и продажбите с персонализирани реклами и подходящи оферти в подходящия момент, подобрява потребителското преживяване и показва правилните продукти. Освен това кампаниите могат да бъдат напълно персонализирани. Тук няма реална разлика, освен нарастващият брой мобилни клиенти. Данните от Statista показват, че 67% от потребителите заявяват, че използването на мобилни приложения ги е накарало да купят продукта. Потенциалът е реален и клиентите са там, чакащи вашия бранд да стане видим под техните палци. /socialevo.net

 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар