Изследване с 80 000 медсестри показа страшните последствия от нощните смени за здравето на жените

14 март 2019 10:11   3731 прочита


Жените, работещи през нощта, имат 9% по-голяма вероятност да получат ранна менопауза, дори ако нощните смени в работния им график се случват само няколко пъти месечно.

Лекари са проследили здравословното състояние на повече от 80 000 медицински сестри, които са работили на нощни смени в продължение на 22 години. Рискът от ранна менопауза е намерен сред тези, които са работили през нощта в продължение на почти две години с периодичност поне три нощни смени месечно, в допълнение към дневните и вечерните смени.

Това се дължи на нарушаване на производството на хормона на съня мелатонин, който, наред с други неща, влияе и на активността на яйчниците. Стресът и безсънието при работа в нощна смяна също така пречат на женското тяло да произвежда естроген. В резултат на всичко това настъпва преждевременна менопауза.

Началото на менопаузата в по-млада възраст не вещае нищо добро на жените, тъй като увеличава риска от развитие на сърдечни заболявания, остеопороза и деменция.

По време на изследването било установено е, че жените, които са ходили на работа през нощта в продължение на 20 месеца или три пъти месечно, са били с 9% повече подложени на в риск от ранна менопауза.

За тези, чиято менопауза започнала преди 45-годишна възраст, същият брой нощни смени повишава риска от ранна менопауза с 25%. Ако сестрите са работили в нощна смяна повече от 20 години, рискът се е увеличавал до 73%.

Резултатите от проучването са публикувани в списание Human Reproduction. Авторите заключават: "Жените, които вече са склонни към ранна менопауза, могат допълнително да намалят репродуктивната си функция, като работят по график, който включва нощни смени."

Предишни проучвания на лекари също показаха, че за жените, работещи през нощта, има по-голям риск от развитие на рак на гърдата и ендометриума. Освен това подобна работа увеличава риска от спонтанен аборт и преждевременно раждане при жените.

Нощните смени предизвикват голямо безпокойство за здравословното състояние, тъй като човек е принуден да използва изкуствена светлина през тези часове, когато трябва да спи съобразно циркадните си ритми.bulnews.bg


Още за: жени   работа   менопауза   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар