Историята на Латифа шокира, но какви права имат жените в Дубай? 

19 февруари 2021 07:33   3 коментара   6440 прочита


  

В тайно записани видеоклипове, споделени с BBC, дъщеря на владетеля на Дубай го обвинява, че я държи като заложник във вила. Тя споделя, че се страхува за живота си. Оттогава ООН заяви, че ще постави въпроса относно нейното състояние пред Обединените арабски емирства (ОАЕ). 

Тя не е единственият член на семейството й, който се е опитал да избяга. През юни 2019 г. принцеса Хая бинт Хусейн, 45-годишната съпруга на бащата на принцеса Латифа, избяга в Германия и потърси политическо убежище. Сестрата на Латифа, Шамса, също се опита да избяга. 

Това е обезпокоителна история с твърдения за потисничество, малтретиране и контрол срещу един от най-могъщите хора в Персийския залив. 

Но какво можем да кажем за другите, обикновените жени в Дубай и като цяло в ОАЕ? Как техните права и възможности се определят от мъжете в живота им? 

Жените в ОАЕ имат право да шофират, да гласуват, да работят и да притежават и наследяват имущество. Доклад от Световния икономически форум класира ОАЕ на второ място в региона на Близкия изток и Северна Африка (Мена) за равенство между половете. 

Контекстът обаче е важен. 

Първо, в доклада на Глобалната разлика между половете на WEF регион Мена е с най-нисък резултат от всички региони - и освен Израел, нито една от страните му не е в топ 100. ОАЕ е на 120-то място в света от 153 държави. И докато ОАЕ има антидискриминационен закон, полът не е включен в дефиницията за дискриминация. 

Тогава, макар жените да имат права, съгласно Закона за личния статус някои от тях зависят от официалното одобрение на мъжки "настойник" - това е мъж, често съпруг или друг роднина от мъжки пол, който дава на жената разрешение да прави определени неща. Въпреки че законите за настойничество в ОАЕ не са толкова строги или широкообхватни, колкото в съседните на Саудитска Арабия държави, те оказват влияние върху живота на жените. В други случаи, когато жените имат права, на практика е трудно да ги защитят в съда. 

Един аспект от личния живот на жената, който е засегнат, е бракът: тя се нуждае от разрешението на мъжки настойник, за да се омъжи. Други области включват попечителството над деца и наследството. Но има и неофициални форми на настойничество, които не са кодифицирани в закон, но се извършват на практика, обяснява пред BBC News Хиба Заядин, изследователят на Human Rights Watch от Мена. 

"Разбира се, има случаи, когато това не е в закона, но в някои случаи можете да намерите хора, които искат от жените разрешение за настойник, когато кандидатстват за работа или търсят апартаменти", казва Заядин. "Но това не е в самите закони. Най-очевидно в законите е, когато става въпрос за брак и развод. " 

Разводът също е много по-труден за жените. Докато мъжете могат едностранно да се разведат със съпругите си, жените, които искат да се разведат, трябва да кандидатстват за съдебна заповед. 

Домашното насилие е друга област, в която жените продължават да бъдат дискриминирани. 

През последните няколко години имаше някои положителни правни промени, поне повърхносттни. Например наказателният кодекс на ОАЕ разрешаваше на мъжете да проявяват насилие спрямо съпругите си, но това бе премахнато през 2016 г. Изискване в Закона за личния статус жените да бъдат "послушни" на своите съпрузи беше отменено през 2019 г. Влезе в сила и нов закон, който за първи път позволи на жените да имат достъп до заповеди за защита. В края на миналата година имаше допълнителни правни реформи. 

Въпреки това, експертите казват, че преработените закони не стигат достатъчно далеч. 

Новият закон определя домашното насилие като злоупотреба или заплахи, които "надвишават настойничеството, юрисдикцията, властта или отговорността на дадено лице" - което означава, че решението дали да бъде осъден някой за домашно насилие в крайна сметка почива на субективното мнение на съдията дали обвиняемият е действал в рамките на техните "правомощия". Така че на практика защитата на жертвите на насилие е все още слаба. 

Това, което изглежда се случва, е, че държавата премахва най-грубите неща, които сама е записала, със свои думи в своите закони, които показват отношение, враждебно към равенството между половете. Девин Кени, изследовател от Персийския залив за Amnesty International, казва, че Amnesty не е успяла да влезе в ОАЕ, за да проведе собствено проучване от 2014 г., когато публикува доклад, критикуващ дискриминационните закони в страната. 

"Така че ние сме склонни да разчитаме на това, което държавата пише в своите закони, за да илюстрира какво е отношението им към въпросите на пола", добавя той. "И все още има много неравенства в самите закони, дори по време на привидна реформа. Така че бих бил склонен да съм подозрителен, защото това не отразява непременно дълбоки промени в социалните нагласи или държавните. 

Всяко лице, което пребивава в ОАЕ или го посещава, се подчинява на своите закони: няма изключения за туристите. Има няколко известни случая на арести на туристи по време на почивка в Дубай. През 2017 г. например британска жена беше арестувана и осъдена на една година затвор за секс с мъж, за когото не е била омъжена. Тя се беше оплакала властите, че й изпраща заплашителни съобщения. 

Но дали тези закони действително се прилагат еднакво, е друг въпрос. 

Една конкретна правна промяна по същество ще въведе в закон онова, което преди е било неофициална йерархия - богати жени от чужбина са на върха, жените от Емирство са на второ място и след това идват мигрантите и домашните работници. 

С някои промени ОАЕ цели да привлече повече инвестиции. Затова се промените и правилата за наследяване и развод - те ще се отнасят за емигранти, а не за жените от Емирство. 

Според Международната организация на труда (МОТ) през 2017 г. нископлатените работници мигранти - за коитоКени казва, че са в "крайно неравностойно положение" - са съставлявали около 80% от цялото население на ОАЕ. Особено жените мигранти, които са предимно домашни работнички от Южна и Югоизточна Азия, са подложени на строги ограничения. 

Кени казва, че те имат "невероятно ограничени права". Той цитира член на наказателния кодекс, според който "консенсусно нарушение на честта" може да бъде преследвано. На практика, казва той, той се използва за насочване на консенсус, особено ако нарушава половите норми. "Жените мигрантки, които са се явили в болница в ОАЕ бременни, без да имат съпруг, който да е баща, отговорен за бременността, са преследвани съгласно този закон. сексуална автономия", обяснява той. 

Жените, които забременяват извън брака, са изправени до една година затвор - за работниците мигранти това е присъда, която трябва да бъде изтърпяна, преди да могат да напуснат страната. Според служител на ОАЕ, цитиран в доклад на The Guardian миналата година, няколко хиляди жени мигранти в страната имат деца, родени извънбрачно. 

Жертвите на изнасилвания също са преследвани съгласно законите срещу извънбрачния секс. Разследване на арабското BBC през 2015 г. установи, че стотици жени, включително жертви на изнасилване, са били затваряни по силата на този закон всяка година - и че домашните прислужници са особено уязвими. 

Прочети още на: https://www.dnes.bg

3 коментара
19 Февруари 2021 08:02 | Българин
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Жените служат на мюсюлманите само да им раждат деца за войната им срещу европейската цивилизация. Ислямът е най-тираничната религия от всичките. Мюсюлманите са малоумни подчовеци, само арабите имат пари заради нефта, но електромобилите стават масови и арабите скоро ще станат неудобни на развития свят.


19 Февруари 2021 11:54 | човек
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

1. За еднакъв труд пък в БГ жените получават по-ниско възнаграждение от мъжете. 2. В БГ правата на жените на книга са си написани, ама погледнете в градските автобуси клиенти са жени с чанти с храна, мъжете са повечето в автомобилите купени с помощта на съпругите.
3. На ръководни длъжности продължават да се назначават мъже, не че са по-умните и по-можещи.
4. Погледнете си нашата картинка и не ревете за Латифа.


19 Февруари 2021 20:05 | Българин
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Човек, написа 4 лъжи в 1 коментар. Втората лъжа е най-опашата. Жените просто са малоумни и дразнещи и затова си носят чантите сами от злоба. Жените в България имат огромни права, ако не вярваш, иди в Турция, Иран или Саудинска Арабия да видиш разликата, а относно първата и третата, при учителите жените са 90 %, а в IT-сектора - 30 %, те просто не са способни да работят колкото мъжете и ще е несправедливо да получават еднакви заплати. В природата няма равенство. Всеки си заема удобната ниша.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар