Закон слага рамки на поскъпванията в магазините, търговските вериги скочиха

22 юли 2025 16:06   1649 прочита


Търговците в България няма да имат право да вдигат цените на стоки и услуги без основателна причина до края на 2026 г. Това предвижда една от промените в Закона за въвеждане на еврото, който влиза за обсъждане в бюджетната парламентарна комисия днес.

Ако нарушат това правило, те ще бъдат глобявани с процент от годишния си оборот - 0,5% при първо нарушение и 1% при повторно, предаде Новини.бг.

Забраната за необосновано повишаване на цените ще важи по време на целия период, когато стоките ще се продават едновременно с цени в левове и евро - от 8 август 2025 г. до края на 2026 г. Удължаването на срока, който първоначално беше един месец - времето за двойно обращение в лева и евро - сега изрично е фиксирано с друга промяна в закона.

Проектопромяна специално уточнява и какво означават "обективни икономически фактори", които могат да оправдаят поскъпване - например повишение на цените на суровини, ток, горива или минималната заплата. Ако такива фактори липсват, повишаването на цените ще се счита за спекулативно, пише в документа.

Големите търговци с оборот над 10 млн. лв. ще трябва всяка седмица да публикуват онлайн цените на основни стоки от потребителската кошница. Ако не го правят, ще бъдат глобявани с между 10 000 и 100 000 лв., а при повторно нарушение - до 200 000 лв. Контролът ще се извършва от Комисията за защита на потребителите и НАП. Те ще могат да изискват информация за формирането на цените и за компонентите на крайната цена. При отказ за съдействие, глобите ще са от 5000 до 100 000 лв., а при повторно нарушение - до 200 000 лв.

Цените в магазините ще трябва да се изписват по ясно и еднакво видим начин - с еднакъв размер, вид и цвят. Изключения от двойното обозначаване ще има за цените, които се отпечатват от електронни везни, автомати и самообслужващи устройства.

Правителството ще може временно да взема мерки срещу прекомерно покачване на цените, включително и на лекарства, които не се покриват от здравната каса. За таксиметровите услуги двойното обозначаване на цените ще започне от 31 октомври 2025 г., предвижда още една промяна в Закона.

Сдружението за модерна търговия (СМТ) изрази сериозни опасения относно предложените промени в Закона за въвеждане на еврото в България, които предстои да бъдат обсъдени днес следобед в Комисията по бюджет и финанси в парламента.

Според СМТ, промените са предложени в изключително кратък срок - само две седмици преди законът да влезе в сила - без да е спазен установеният ред за обществени консултации и предварителна оценка на въздействието. Липсват обосновани мотиви, публикувани доклади и прозрачност по отношение на необходимостта от измененията, пише в позиция на сдружението до медиите. Организацията смята, че част от предложените текстове излизат извън целта на закона, която е да улесни техническото въвеждане на еврото. Те включват например регулации за контрол върху цените, които по своята същност трябва да се обсъждат отделно и в диалог с всички засегнати страни, посочват от СМТ. От сдружението дават пример, че такива разпоредби не са включени при преминаването към еврото в други страни, например в Хърватия.

"Особено притеснителна е предложената забрана за увеличаване на цените на стоки и услуги, освен ако не са налице "обективни икономически фактори". Това създава сериозни рискове поради неясното тълкуване на термина, широките правомощия на контролните органи и възможността за прилагане на много високи санкции, особено спрямо големите търговци", отбелязват от организацията. Според СМТ това може да доведе до дефицити и ще обезкуражи бизнеса да намалява цените, дори когато има такава икономическа логика. Освен това динамиката на цените зависи от множество пазарни фактори, включително доставни цени, потребителско търсене, разходи за транспорт, заплати и други елементи, които не могат да бъдат регулирани с обща забрана.

Сдружението също така посочва, че някои от новите изисквания не могат да бъдат технически изпълнени в рамките на две седмици. Освен това се дублират правомощията на различни държавни институции като НАП и КЗП, които получават право да налагат едностранно срокове и санкции. Размерът на глобите, предвиден за определени нарушения, е увеличен в пъти и според СМТ това е напълно непропорционално и в противоречие с основни принципи на правото в ЕС, възразяват още от СМТ.

Допълнително притеснение буди и предложението Министерският съвет да получи широки и неясно определени правомощия за въвеждане на допълнителни мерки. Това би довело до несигурност за търговците, тъй като подобни решения могат да се променят бързо и без предвидимост, за разлика от законовите норми, посоват от организацията.СМТ изразява надежда, че техните аргументи ще бъдат взети предвид и че законопроектът ще бъде цялостно преработен въз основа на задълбочена оценка на въздействието и съобразеност с българското и европейското право.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар