За престъпленията с малтретирани лица трябват по-големи наказания, според адвокат

08 февруари 2019 10:19   1 коментар   4144 прочита
Кадър: бТВ
Кадър: бТВ


Кадър: бТВ

Парламентът вече прие по-строги наказания срещу домашното насилие

„Приносът на тези промени, които се случиха в Наказателния кодекс, се състои най-вече в това, че нашето общество осъзнава, че лица които се намират в състояние на физическо, емоционално, икономическо и всякакво друго насилие в рамките на семейството са уязвими лица, а престъпления извършени спрямо малтретираните лица трябва да се третират с по-големи наказания отколкото с класическите случай с убийства. Затова се постави тази квалификация – убийство в състояние на домашно насилие”. Това коментира в предаването „Тази сутрин” по bTV Боряна Мусева – адвокат и преподавател в Софийския университет.

Парламентът прие по-строги наказания срещу домашното насилие. Във финалните промени на Наказателния кодекс психическият тормоз влиза в общото определение за домашното насилие. Темата за домашното насилие стана актуална и по време на обсъждането на Истанбулската конвенция.

„Този закон покрива само около 15-20% от Истанбулската конвенция, тя беше един много сериозен документ, с който не може да се сравнява този закон. Липса най-важното: грижата за семейството и децата, защото в семейство с насилие има силна зависимост. Една жена мисли първо за децата си, получава се една силна психологическа зависимост”, отбеляза Мария Чомарова - психотерапевт в асоциация „Анимус".

„Конвенцията беше посветена на превенцията и борбата с насилието на жени и домашното насилие”, припомни и адвокат Боряна Мусева. „Този закон, който сега се прие, той е на базата на законопроекта, който беше готвен да придружава ратифицирането на истанбулската конвенция, като от него са махнати абсолютно всички елементи, които бяха свързани с насилие основано на пол, полова идентичност, сексуална ориентация поради крайна сметка обществения шок при споменаването на тази проблематика и аспектите, които тя достигна по повод решението на Констуционния съд”, каза още Боряна Мусева.

„Този закон дава послание, че насилието в дома е обществен проблем, преди само жена жертва можеше да подаде оплакване, сега държавата застава зад това, казвайки че това не е личен проблем. Не могат да се убиват и нараняват хора, това е обществено значим проблем. Да няма възможност да се оттеглят искове за телесни повреди, иначе това беше честа практика – жена бива малтретирана, притискана и пребивана до смърт и тя си оттегля иска. Сега това не може да се случи”, обясни още Мария Чомарова.

източник: btvnovinite.bg

1 коментар
08 Февруари 2019 12:46 | Ох
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Докато вие си коментирате и си нагаждате законите, така че адвокати и психолози да печелят максимално от такива случаи, броят на жертвите нараства .Най-страшното е, че в България гледат на жените претърпели домашно насилие като на престъпници и ги мотаят по институциите, вместо да им осигурят адекватна защита. Нещо повече, казват ти в прав текст, че трябва да имаш документ, т. е. медицинско, че си пребит, за да ти съдействат, а ако травмата е психическа, тя не се вижда и не можеш да я докажеш. Ужасно е в България




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар