Вълчев: Целта е да отворим детските градини най-късно на 21 декември. Учениците остават вкъщи поне до 4 януари 

28 ноември 2020 05:11   3210 прочита


Вълчев: Целта е да отворим детските градини най-късно на 21 декември. Учениците остават вкъщи поне до 4 януари 
 


 

Образователният министър Красимир Вълчев разкри последни подробности около обстановката в детски градини, училища и университети. 

"Направихме всичко възможно училищата да осъществят максимално дълго присъствие. Няма съмнения, че децата малко или повече са преносители. Като цяло трябва да намалим средата на епидемично взаимодействие и всяка система трябва да даде своя принос. Да, Германия и Франция не затвориха училищата, но много други страни го направиха. Има и такива, които предприемат редуване. Ние до днес бяхме с подобен вариант. За съжаление в последните седмици имаме много заразени учители, дори и смъртни случаи. Най-важното е да съхраним животите", каза той в предаването "Лице в лице" по БТВ. 


 
"Имаме добра система за електронното обучение. Образователните пропуски могат да се компенсират, като това оже да стане и през лятото, но животът на хората не може да се компенсира. Желанието ни е да се подобри ситуацията. Първи ще бъде възстановен учебният процес в детските градини. Колкото са по-малки децата, толкова е по-неефективно обучение в електронна среда. Много учители предложиха след това да отучим тези загуби. На 22 и 23 декември ще има ваканция, днес подписах документа. Децата до 4 януари няма да учат. Но детските градини искаме да се върнат най-късно на 21 декември. Най-вероятно ще оставим ВУЗ-овете да решат сами, но след Нова година", коментира още той. 

"Нито една образователна система не беше настроена да осигури еднакъв достъп. Поръчали сме 106 000 устройства, но една част от тях се забавят, тъй като няма достатъчно устройства в световен мащаб, а и има задължителни процедури, когато се борави с държавни пари. От тях само 8000 сме успели да доставим. В училищата има около 30 000 преносими компютъра и 60-70 хиляди стационарни. Стационарните обаче не могат да бъдат ползвани. Другата седмица ще дадем 15 милиона на училищата. Проблемът не е със средствата, а с бройката и процедуритте по доставката. 

Обучението в електронна среда е аварийна компенсаторна частично ефективна алтернатива. За едни деца е по-ефективна, за други - не. Ще има увеличаване с две седмици на учебната година. Трябва да се компенсира времето. Ще има занимания по интереси. Тази година няма да има екскурзии, няма да има грипна ваканция. Ваксините ще бъдат безплатни и незадължителни за учителите, като те ще бъдат сред първите приоритетни групи, които трябва да бъдат ваксинирани", заяви министърът. 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар