ВАЖНО за всеки Българин! Страхотни промени за всички нас от 1 октомври! Всеки път, когато влизаме в болница трябва да

14 септември 2016 09:35   4 коментара   12719 прочита


От 1 октомври можем да бъдем върнати от болница, в случай, че откажем да се идентифицираме с пръста си при постъпването в лечебното заведение.

Също ако до тази дата всички болници, които имат договор с касата, не са закупили четците, необходими за идентификация на пръстите ни, не е ясно как ще продължат да лекуват пациенти. Причината е, че и в двата случая здравната каса няма да заплаща услуги. Това стана ясно на брифинг в здравноосигурителната институция, на който бе обявено, че започва пилотното въвеждане на апарати за пръстова идентификация в пет болници в страната.

Новият метод на регистрация обаче ще утежни силно работата на общинските болници, категорични бяха пред Дарик от сдружението, което ги представлява. Частните болници, подкрепени от Центъра за защита на правата в здравеопазването, пък атакуваха идеята на здравния министър Петър Москов в съда, два месеца преди тя окончателно да влезе в сила.

От 1 октомври пръстовата идентификация като вход за болници става задължителна във всички лечебни заведения, които имат договор със здравната каса. Тоест, дотогава те трябва да са закупили необходимия брой четци за пръсти, чиято единична цена е 286 лв., припомни Мартин Банков, ръководител на проекта за регистрационна система от страна на здравната каса. „Колко устройства ще трябват на болницата, зависи от тяхното решение за това как си организират работата. Ние не можем да кажем колко устройства ще им трябват. Минимум три години ще им вършат работа, защото толкова е гаранционният им срок“, каза Банков.

Той обясни още, че когато става дума за амбулаторни процедури, които не изискват престой в болницата, тогава действието ще бъде извършвано еднократно за всяка амбулаторна процедура. „Тоест за диализа – отива човекът да му се направи, регистрира своето присъствие там, отива си. Следващия път, когато му се прави диализа – отново“, обясни Банков. По отношение на спешните състояния, той подчерта, че в такива случаи пациентът първо ще се лекува, след това ще се мисли за регистрацията.

Независимо че днес бе обявено началото на пилотното въвеждане на четци на пръсти в пет болници в страната, проверка на Дарик показа, че в една от тях – столичната Първа МБАЛ – подобни устройства изобщо не са инсталирани.

Именно инсталацията им, поддръжката им и закупуването им ще утежнят работата на всички общински болници у нас, коментира д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници.

„Ще кажат само един идентификатор какво толкова струва? Едно няма нищо. Ама по същия начин може да се каже и няколко колко струват – 10-15 ще вземе една болница. Какво толкова струва организацията – някой да стои зад тези четци и да чекира? Какво толкова, че някой ще хвърчи там да поставя тези идентификатори? Ние нямаме друга опция, освен да го изпълним. В противен случай няма да имаме договор с Касата“, каза той и допълни: „Той няма да си сложи пръста и ние няма да го лекуваме и когато някой бере душа и заради умопомрачение или друго каже, че няма да си сложи пръста, ние какво ще кажем? „Вади парите и плащай тогава“? Някой трябва да плати това лечение. Като не е касата, трябва да е пациентът. А той като няма пари? Става тъй, че насила ли ще му слагаме пръстовия отпечатък“.

Междувременно от Сдружението на частните болници и Центъра за защита на правата в здравеопазването внесоха жалба във Върховния административен съд срещу идеята за пръстов идентификатор като вход за болници. В мотивите се посочва, че тази идея противоречи на редица нормативни актове и е в несъответствие със закона.

В мотивите към идеята пък се посочвало, че не са необходими финансови средства за прилагането й, а в същото време здравната каса дала близо половин милион лева за изработване на софтуер. Отделно от това от всички болници в страната се изисква да закупят поне общо 20 000 устройства, като предполагаемите общи разходи за тях ще бъдат над 4 милиона лева, информират от неправителствената организация.

Източник: bradva.bg

4 коментара
14 Септември 2016 13:41 | Ай
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Абе, защо не въведат направо АФИС системата за регистрирането на престъпниците както е по границата. Така и така вече навсякъде като чуят българин, разбират престъпник. Ега ти и управленците...


14 Септември 2016 18:12 | Болна
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Добре, че не искат отпечатък от задните ни части.


15 Септември 2016 08:00 | Болен
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Болната да не говори така, че току виж ги сетила да ни вземат отпечатъци и от предните ни части.


15 Септември 2016 17:55 | !
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Далаверата и източването на средства от НЗОК болниците ги правят чрез клиничните пътеки.
Преди месец бях в неврологично отделение и отдерението по физиотерапия при МБАЛ Благоевград, и така станах свидел на схемите им за корупция и източване на пари чрез клиничните пътеки.
Не пръстови отпечатаци, а трябва незабавно да се въведе електронна здравна карта на всеки гражданин. Това от много добре го знае д-р Димитър Димитров н-к на хирургично отделение, и апелирам ние всички да подкрепим тази идея. Това ще е истинската реформа в здравеопазването.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар