Трус във властта заради Конституцията



Ако промените не минат, обричаме на мизерия нацията, няма да платя такава цена, заяви Радан Кънев в парлмента. Сн.: БГНЕС
Спорните промени в Конституцията, залог за стабилността на кабинета, се гледат в парламента на второ четене. Възможно е РБ или поне ДСБ да излезе от властта.
Това потвърди тази сутрин пред Нова телевизия депутатът Гроздан Караджов.
"Реформаторите няма да участват в управляващото мнозинство, ако поправките в съдебната власт не минат днес в парламента", заяви той.
Заговори се и за министерски оставки, една от които на правосъдния министър Христо Иванов - двигател на реформата, но засега това се отлага.
Поправките в Конституцията предвиждат няколко точки, сред които основна е разделянето на Висшия съдебен съвет на две камари - съдийска и прокурорско-следователска.
Между първо и второ четене обаче текстовете бяха коригирани по предложение на АБВ (с гласовете на ДПС и БСП) и професионалните и политическите квоти във ВСС бяха изравнени, с което прокурорската ще има превес над политическата. Това изостри отношенията в коалицията, защото от Реформаторския блок бяха против пренаписването на текстовете, с което отново няма да има контрол над главния прокурор.
За да минат поправките са нужни над 180 гласа. На първо четене те минаха с "исторически компромис" от 184 гласа.
Тази сутрин до последно се водиха преговори между партиите, за да бъде постигнато съгласие.
Вчера вечерта съпредседателят на РБ Радан Кънев публикува в блога си изявление под заглавието "Компромисът, доверието и цената на вота".
"Утре ще се проведе най-важният дебат в българския парламент от този за допускане на самолети на НАТО през въздушното ни пространство през 1999 г. И ще се вземе - както и тогава - решение, което ще наложи нови перспективи пред обществото ни и нови разделителни линии в политиката ни, като преформулира (ах, тази мечта на г-н Местан…) цялото политическо и властово пространство", заявява лидерът на ДСБ.
По думите му може би най-важната част от дебата ще бъде за корупцията - както в съдебната система, така и в политиката. Той подчертава, че в демократичните държави борбата с корупцията е работа на прокуратурата и тук е отговорът на ключовия въпрос за разделението на ВСС и съотношението на квотите в двете му колегии.
Кънев допълва, че има орган, който контролира съда - прокуратурата, но е невъзможно контролът да се осъществява успешно, когато съдии и прокурори се назначават взаимно. Затова, според него, е нужно разследващият орган да бъде независим и безпристрастен.
Той изтъква още, че това ще е дебат за страха. По думите му се налага да се отговори каква е причината, "някои измежду нас да се огъват и отмятат от подписа си и постигнатото съгласие - и моят отговор е ясен".
Накрая Радан Кънев завършва:
"Цената на утрешния вот е доверието в мнозинството и волята на народните представители да се преборят с властващата политическа корупция. И всеки, който се огъне и отстъпи от постигнатия труден компромис, ще плати с бъдещето на всеки един български гражданин, с бъдещето на децата ни, с обричането на морална и икономическа мизерия цялата българска нация. Аз отказвам да платя тази цена".
Дебатите в НС текат в момента. По-късно се очаква гласуването.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.