Стрелецът в Калифорния изглежда е бил радикализиран

Саид Ризван Фарук е бил 9 дни в Саудитска Арабия и вероятно е бил радикализиран. Той и Ташфин Малик са носели 1600 патрона при стрелбата в Калифорния.
При атаката на двамата в социален център в Сан Бернардино бяха убити 14 души, а други 21 бяха ранени.
Саид Ризван Фарук е пътувал до Саудитска Арабия през лятото на 2014 г., заяви саудитското посолство във Вашингон.
"Саид Ризван Фарук е посетил Саудитска Арабия през лятото на 2014 година за общо девет дни", се казва в изявление на посолството, цитирано от Ройтерс и БТА.
Фарук изглежда е бил радикализиран, макар че може да е действал, воден и от други мотиви, съобщи телевизия Си Ен Ен. Медията се позовава на източници от силите на реда, предаде Ройтерс.
Според Си Ен Ен ,Фарук е поддържал връзка по телефона и чрез социалните медии с повече от едно лице, разследвано от ФБР по подозрение в международен тероризъм.
Цял арсенал в дома им
Двамата нападатели са носели 1600 патрона, когато полицията ги е застреляла в джипа им, съобщи началникът на местната полиция, цитиран от Асошиейтед прес. Освен това в дома на съпрузите Саид Ризван Фарук и Ташфин Малик били намерени 3000 патрона, 12 тръби-бомби и стотици средства за изработване на самоделни взривни устройства.
Не се знае дали двамата са се стремели да убият конкретен човек. Нападението им е било планирано, но засега мотивите за него са неизвестни.
Ташфин Малик, която е влязла в САЩ през юли 2014 г. заедно със съпруга си, има пакистански паспорт и е пристигнала в страната с виза като годеница на Саид Фарук, съобщи представител на ФБР.
Фарук е американски гражданин.
Стрелбата - тероризъм?
Възможно е стрелбата в Сан Бернардино да е свързана с тероризма, допусна президентът на САЩ Барак Обама.
"Възможно е това да е свързано с тероризма. Ние още не знаем, разследването продължава, но мотивите на нападателите още не са изяснени", каза Обама в изявление пред медиите в Овалния кабинет в Белия дом.
Хилари Клинтън, фаворит за номинацията на Демократическата партия за президент на САЩ, макар че не определи изрично като терористичен акт стрелбата в Калифорния, заяви, че САЩ трябва да водят борба срещу "насилието на джихадисткия тероризъм".
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.