Скалното катерене – спорт за хора със смели сърца

09 декември 2018 10:29   3574 прочита
Снимка: btvnovinite.bg
Снимка: btvnovinite.bg


Снимка: btvnovinite.bg

В България боулдърингът има над 10-годишна история, а имената на родни катерачи са сред най-добрите в света

Този спорт се свързва с докосванията, гледките и хармонията между движенията на тялото и извивките на скалите. Наричат го още скална гимнастика. Различното от другите дисциплини в катеренето са маршрутите с препятствия, много по-ниските скални масиви, липсата на обезопасяване и специалните обувки.

„Много се набляга на силата, а това се постига с много тренировки и затова всички я смятат за най-трудната и тежка дисциплина от трите. Тренира психиката, защото е необходима много голяма концентрация. Много хубаво влияе и на тялото. Изгражда се много добра обща физическа подготовка и ако се занимаваш професионално с катеренето можеш и много други спортове да започнеш”, разказа за bTV Матей Мицев.

Боулдърингът като отделна дисциплина в катеренето води началото си през 1961г. чрез Джон Гил. Половин век по-късно се превръща в една от най-популярните дисциплини сред любителите на екстремни усещания в планината.

В България има над 10-годишна история, а имената на родни катерачи са сред най-добрите в света. Сред тях са Матей Мицев и Петър Иванов, който е носител на европейската купа и вицешампион на европейското първенство, а по-рано тази година извоюва и 6-то място на Младежките олимпийски игри в Буенос Айрес.

„Многомесечните усилия, които бях положил преди това се отплатиха. В Чехия беше Европейското първенство и направих едно от най-добрите си катерения на състезание през живота си. Успешният катерач и състезател трябва да си пести силите така, че да издържи до края, да бъде динамичен, да скача границите на комфорта”, казва Иванов.

Състезателното катерене ще бъде част от летните олимпийски игри в Токио през 2020 г. като обединен формат. Петър Иванов ще се бори за място на стартовата позиция, до която ще бъдат допуснати общо 40 състезатели мъже и жени – най-добрите в дисциплините „боулдъринг”, „скорост” и „трудност”. Желанието и на двете момчета да се развиват професионално в тази дисциплина обаче среща препятствия.

„В подготовката за състезанията в България срещаме доста трудности – фактът, че досега нямаше тази страхотна зала, в която да се подготвяме по-добре. Но преди нея нямахме толкова добра база, нямахме и маршрут за скорост, който е стандартен”, разказа Петър Иванов.

По думите му нивото на развитост на страната, кореспондира с нивото на развитост на спорта. Това важи и за останалите сфери – за образованието, за здравеопазването, но все повече ще се усъвършенства спортът и неговото представяне в България. Все повече хора ще го практикуват и все повече хора ще има досег с него.

В света сред най-привлекателните боулдър дестинации са Лапнор - Финландия, Фонтанбло - Франция и Касъл Хил в Нова Зеландия. В Португалия пък архитектурата на цяло село – Монсанто, представлява огромни боулдъри и каменни къщи. А у нас най-популярните места за боулдър катерене са в Рила.

източник: btvnovinite.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар