Сирийски хакери атакуваха сайта на ”Ню Йорк таймс”

28 август 2013 12:48   4274 прочита
На 14 август интернет страницата и мобилните приложения на ”Ню Йорк таймс” също бяха недостъпни. Сн.: EPA/БГНЕС
На 14 август интернет страницата и мобилните приложения на ”Ню Йорк таймс” също бяха недостъпни. Сн.: EPA/БГНЕС


На 14 август интернет страницата и мобилните приложения на ”Ню Йорк таймс” също бяха недостъпни. Сн.: EPA/БГНЕС

Хакери от групировката "Сирийска електронна армия", подкрепящи режима в Сирия, атакуваха сайта на американския вестник "Ню Йорк таймс". ООН продължава разследването на химическата атака в Сирия. САЩ и Великобритания още обсъждат военен удар.

Минути след атаката "Ню Йорк таймс" съобщи в Туитър, че ще продължи да публикува новини на алтернативен сайт (news.nytco.com), предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Проблемите в сайта на една от водещите американски медии се появяват за втори път през последните две седмици - на 14 август, интернет страницата и мобилните приложения на "Ню Йорк таймс" също бяха недостъпни за няколко часа.

"Сирийската електронна армия" неколкократно пое отговорността за пробиви в сайтовете на редица влиятелни медии и на акаунтите им в Туитър. От действията на групата пострадаха неотдавна Асошиейтед прес, Франс прес, тв каналът Франс-24, вестник "Файненшъл таймс", "Вашингтон пост" и Би Би Си.

В сайта си "Сирийската електронна армия" заявява, че защитава сирийския народ от кампанията на арабски и западни медии, водена срещу него.

Инспекторите на ООН, които разследват химическата атака в Сирия, днес трябва да продължат работата си на терен. Все по-възможен става сценария за евентуален военен удар срещу режима на Башар Асад, коментират световните медии.

В Брюксел днес ще се състои заседание на НАТО на равнище посланици, свикано по инициатива на САЩ за обсъждане на ситуацията в Сирия. На тези преговори ще стане дума за химическото нападение от 21 август и какъв да е отговорът на алианса.

В НАТО има разногласия относно военна акция срещу Сирия без мандат на ООН. За това вече се изказа Италия. Против военна намеса са Гърция и Португалия, към които вероятно ще се присъедини и Испания - и трите страни ще трябва да поемат основната част от мигрантите от зоната на конфликта. При това положение е най-вероятно Вашингтон, Париж и Лондон само да сондират настроенията сред съюзниците и да разберат как те ще реагират, ако трите страни решат да нанесат удари срещу Сирия.

Късно вчера американският президент Барак Обама е разговарял отново по телефона с британския премиер Дейвид Камерън. Камерън е свикал за днес заседание на Съвета за национална сигурност, на което се очаква да бъде изложен сценарий за действия срещу сирийското правителство.

От Белия дом заявиха, че ще имат официален доклад от разузнаването до края на седмицата, предаде БНР.

Италия настоява нанасянето на евентуални военни удари срещу Сирия да става само с одобрението на Съвета за сигурност на ООН. Пред парламента външният министър Ема Бонино нарече химическата атака "военно престъпление", но каза, че страната няма активно да участва във военни действия.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар