Путин иска нова държавна политика в космическата дейност

17 април 2019 10:02   2772 прочита
Снимка: АР/БТА
Снимка: АР/БТА


Снимка: АР/БТА

Руската система за спътникова връзка и за метеорологични данни отстъпвала на конкурентите, казва той

Руският президент Владимир Путин поиска да бъдат приведени в съответствие с духа на времето основите на държавната политиката в областта на усвояването на Космоса до 2030 година, предаде ТАСС и БТА.

"Необходимо е да се актуализират основите на държавната политика на Русия в областта на космическата дейност за периода до 2030 г. и в по-нататъшна перспектива, да се внесат в тях съответните уточнения и допълнения с оглед на съвременните световни тенденции", каза той по време на заседанието на руския Съвет за сигурност.

Путин уточни, че има предвид и другите нормативно-правни документи, включително стратегията за развитие на държавната корпорация "Роскосмос".

Държавният глава отбеляза, че руската система за спътникова връзка, за оптическо и радиолокационно заснемане на Земята, за събиране на метеорологични данни, отстъпва на чуждестранните конкуренти по качество и надеждност, по време на работа на апаратите в орбита.

Според него това положение може да се промени чрез чувствително повишаване на кадровия, технологичния и производствения потенциал на ракетно-космическия отрасъл.

Путин добави, че на първо място трябва "да се формират амбициозни, но съвсем реалистични планове и цели, да се обвържат стратегическите задачи на развитието с възможностите на предприятията и конструкторските бюра".

Той настоя "да се въведе постоянен мониторинг върху процеса на разработване и внедряване на авангардни технологии, които да позволят да се извърши пробив в създаването на космическа техника от ново поколение".

Путин се обяви за нов начин на работа с кадрите и професионалистите, за стимулиране на притока и задържане в космическия отрасъл на талантливи и млади специалисти, като им се създават максимално комфортни условия за живот и чрез система от стипендии и грантове.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар