Проф. Божидар Димитров: Днес обществото наистина е разединено



Снимка: БТА
"Разединени ли сме?", пита "Монитор" видни общественици. Проф. Божидар Димитров, директор на НИМ: Днес обществото наистина е разединено. Но при демокрацията няма как да бъде другояче. Въпросът е да не сме разединени по важни национални приоритети. При демокрацията самото понятие партия означава "част". Тоест една част от обществото мисли по един начин, друга - по съвсем различен.
Затова според мен е наивно да сочим с укор днешното общество и да казваме "Погледнете колко са били единни българите по въпроса за Съединението". Проф. Пламен Цветков: Датата 6 септември е най-удачна за национален празник на България, защото прославя един акт на себеутвърждаване и национална доблест, който е изцяло дело на българи. Освен тази дата единствено Денят на независимостта - 22 септември 1908 година, има потенциала да обедини българската нация.
"Употребеният протест", е публикация в "Преса". Авторът посочва, че на 29 август се провежда заседание на Гражданския съвет на Реформаторския блок (РБ). Петър Москов, който ръководи съвета, поставя въпроса представители на блока да договорят сътрудничество с ГЕРБ по време на септемврийските протести. Не всички са съгласни, но никой не налага вето на този контакт. В резултат двете страни се договарят да създадат условия за ескалация на протестите до края на септември, като се разчита преди всичко на ресурсите на ГЕРБ да "внесе" подкрепа от провитцията. След като сценарият за "Голямото посрещане" (4 септември, първия работен ден от есенната сесия на Народното събрание, б.р.) се провали, предстои да видим дали няма да се премине към ескалиращ натиск до 22 септември, какъвто е бил първоначалният план. Ясно е, че десницата започна да си взаимодейства с ГЕРБ. ГЕРБ пък моментално се възползва от възможността да овладее десния сегмент. А протестиращите бяха употребени в името на частни интереси.
"Спират сделки с военни имоти", пише на първа страница "Труд". Военният министър Ангел Найденов е разпоредил ревизия на вече договорени за продажба или за безвъзмездно предоставяне военни имоти. Причината - условията са изключително неизгодни за държавата. МО разполага с 1092 имота.
"Добавките за Коледа - закон", коментира "Труд". Лятото още не е свършило, а темата за коледните добавки за пенсионерите вече е в ход. Крайно време е играта с хората, които си броят стотинките, да престане. И добавките веднъж завинаги да се запишат в закона, защото и без това винаги са били политическо решение, а не функция на възможностите на бюджета. Така пенсионерите няма да бъдат унижавани за нищожните суми, които получават, а и публичната енергия ще се насочи към по-продуктивни дебати - като този за пенсионната реформа.
Бедните да вземат помощи за здраве - идеята лансира пред "24 часа" проф. Генчо Начев, директор на болница "Света Екатерина", София. Според него за болниците е нужен политически консенсус - няма малки и големи, има добре и зле работещи. А в цял свят пациентите доплащат регламентирано определен пакет от услугите. У нас и сега пациентите плащат за много неща, без да знаят редно ли е. Когато се въведе реален пакет здравни услуги, който се покрива от НЗОК, ще се създаде ниша за развитието на доброволните осигурителни фондове. Така всеки ще знае какви финансови ангажименти има, ако се наложи да потърси здравна помощ. Ако държавата иска да бъде социална, ще намери начин да заплаща необходимото за социално слабите граждани - както има енергийни, така трябва да има здравни помощи.
източник: dnes.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.