Пробив в Македония за промяната на името (ОБЗОР)

21 октомври 2018 09:58   1 коментар   3241 прочита


Гласуването в парламента отваря вратите на Скопие за членство в ЕС и НАТО

Парламентът на Македония одобри необходимите конституционни промени за смяна на името – Северна Македония. Решението беше взето снощи след бурно заседание на македонския парламент, отложено с повече от 10 часа.

На 17 юни премиерите на Македония и Гърция Зорав Заев и Алексис Ципрас се договориха югозападната ни съседка да се нарича Република Северна Македония с подписването на Преспанския договор. Така беше сложен край на продължил 27 години спор за името.

Пробивът беше постигнат, след като няколко депутати от националистическата опозиционна ВМРО-ДПМНЕ подкрепиха конституционните поправки, заради което бяха изключени от партията.

Вотът в Скопие отваря вратите за Македония към членство в НАТО и ЕС, което години наред беше блокирано от Гърция. Европейският съюз приветства решението. България също.

Дългото отлагано гласуване в пленарната зала на македонския парламент, разкри сериозно сътресение в редиците на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ.

Това решение на парламента обаче спести на страната време и ново забавяне на преговорите със западните й партньори.

Ако вчерашното гласуване не беше успешно, управляващите обещаха да предизвикат извънредни парламентарни избори в търсене на комфортно мнозинство от 2/3 от депутатите.

Това обаче е само началото на дълъг процес на промяна на македонската Конституция и името на страната, в изпълнение на Преспанския договор.

Предстоят още доста заседания на парламента и поне още две ключови гласувания.

От друга страна, за да влязат в сила промените, договорът трябва да бъде гласуван и от гръцкия парламент.

източник: btvnovinite.bg

1 коментар
21 Октомври 2018 12:58 | Байко
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Бракя македонци/за сега полусеверни/ оти си арчихте денарите да правите референдум, като вашите управници не ви зачитат волята. Явно ние на Балканите не сме дорасли за пряката демокрация, където референдума е свещен - какво каже народа, това е. Нашите управници се оказаха по-хитри - по важни въпроси референдуми не се правят. Точка.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар