Президентът подписа искане до Конституционния съд за промените в НПК

29 април 2010 00:05   1750 прочита


Президентът Георги Първанов подписа искане до Конституционния съд за установяване на противоконституционност и несъответствие с международни договори, по които България е страна от Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс.

Законът за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс бе приет на 25 март 2010 г. и повторно приет на 21 април 2010 г. Става въпрос за текстове от Закона за изменение и допълнение на НПК, с което се установява институтът на резервния защитник.

Няма съмнение, че правото на защита на гражданите е едно от основните конституционни права, което има особено голямо значение в демократичната правова държава, смята Първанов. Той добавя обаче, че новосъздаденият институт на резервния защитник, който може да участва в наказателното производство независимо от упълномощаването на защитник от обвиняемия, противоречи на самата същност на правото на защита.

Според Георги Първанов институтът на резервния защитник нарушава установената в чл. 31, ал. 4 от Конституцията забрана за ограничения в правата на обвиняемия, които надхвърлят необходимото за осъществяване на правосъдието. Въвеждането като предпоставка за назначаването на резервен защитник на изискването това да е ?от изключително значение за провеждането на наказателното производство в разумен срок? нарушава принципа на равенство на гражданите пред закона, прогласен в чл. 6, ал. 2 от Конституцията. Така се поставят в неравностойно положение обвиняемите по различните наказателни дела, добавя Георги Първанов.

Втората точка, по която не е съгласен Първанов, е отпадането на забраната обвинението и присъдата да се основават само на данните от специални разузнавателни средства (СРС) и показания на свидетели с тайна самоличност. Според него това противоречи на Конституцията на Република България.

Правото на справедлив съдебен процес е прокламирано от Европейската конвенция за защита правата на човека и от Международния пакт за граждански и политически права, припомня държавният глава. Отпадането на забраната обвинението и присъдата да бъдат основани само на доказателствени средства със специален или таен произход е в противоречие с установените международни стандарти за справедлива наказателна процедура.

Георги Първанов се обръща към конституционните съдии с думите, че иска те да установят несъответствието на разпоредбите с конкретни норми от Европейската конвенция за защита правата на човека и Международния пакт за граждански и политически права. В заключение той моли да уведомят и заинтересованите институции - НС, МС, министъра на правосъдието, главния прокурор, Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, Съюза на юристите в България и Българския хелзинкски комитет.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар