Предположение: 70 000 шизофреници има в България

19 февруари 2018 10:16   1 коментар   3126 прочита
Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски”. Сн.: bTV Media Group
Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски”. Сн.: bTV Media Group


Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски”. Сн.: bTV Media Group

Предполагаме, че около 70 000 души в България са болни от шизофрения, обяви Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски”.

Тя коментира това по повод жестокото убийство във Варна на 34-годишния Явор, който от години бил с психично заболяване, което се оказало нерешим проблем след смъртта на майка му и загубата на ипотекираното им жилище.

„Това е болест, която започва в младите години и много често тези хора не създават собствени семейства. И когато си отидат техните родители по биологични причини, ако имат братя и сестри или някакви други загрижени роднини, нещата горе-долу вървят, но много често са оставени сами на себе си”, каза още Гълъбова тази сутрин пред bTV.

„Не ни пречат, защото те са изолирани. Психиатричните болници са по джендеми и гори, никой да не ги види, повечето са в окаяно състояние. Като заточим там пациента, за каква каква ресоциализация и деинституционализация само си говорим. Тези хора изкарват дните си по психиатриите, които са обърнати на приюти”, подчерта шефката на психиатричната болница.

В Същото време през последните години няма регистър на психично болните.

Приятелка на убития - Елина Дичева, пък разказа как той е попаднал в дома на убиеца си - 36-годишния Венцислав, който го пребил след скандал.

„Явор завърши техникума по текстил, рисуваше, след което беше в казармата 2 г., а по-късно отключи шизофрения. Майка му се грижеше сама за него, за съжаление, се разболя от рак и почина преди около 10 г., след което Явор губи жилището си”, отбеляза Дичева.

„На няколко пъти беше настаняван принудително в психиатрични заведения, в които беше лекуван, но в крайна сметка те не са приюти. Лекарите го изписват. Нито един лекар няма как да знае каква е съдбата на този човек след това, тъй като липсва и регистър. Проблемът е с липсата на последваща грижа за тези хора”, подчерта младата жена.

По думите й дори такъв човек да си намери работа, когато е сам и без контрол и никой не проверява дали е изпил лекарствата си и състоянието му отново се влошава.

„В момента ние седим и ги гледаме и тъй като само 3% от шизофренично болните извършват тежки престъпления, затова не ни правят впечатление и не ни пречат”, допълни Дичева.

Междувременно окръжният съд във Варна остави в ареста задържания за убийството - 36-годшния Венцислав А. От прокуратурата уточниха, че той дава обяснения, които не кореспондират със събраните по делото доказателства.

"Убийството е извършено по особено жесток и мъчителен за жертвата начин. Налице е множествена травма, счупени са почти всички ребра на починалия, които са пробили вътрешни органи. Телесните повреди са нанесени с ръце и крака, не е използвано оръжие. Смъртта е настъпила часове след нанесения му побой", коментира окръжният прокурор Владимир Чавдаров.

„Починалият човек е с психични отклонения и наркотична зависимост. В процес на установяване са всички обстоятелства защо извършителят на убийството го е приютил и каква е била неговата роля”, допълни той.

източник: dnes.dir.bg

1 коментар
19 Февруари 2018 15:15 | тамерланд
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

ААА НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ПАРЛАМЕНТА И ПРАВИТЕЛСТВОТО




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар