Плевнелиев: Не ми се прави трети служебен кабинет

Не ми се прави трето служебно правителство, така че много се надявам тази крехка, но все пак постигната стабилност в България да продължи, заяви президентът.
Росен Плевнелиев състави първия си служебен кабинет, оглавен от Марин Райков, на 13 март 2013 година, след оставката на първото правителство на Бойко Борисов.
Вторият служебен кабинет, начело на което застана Георги Близнашки, бе съставен на 6 август 2014 г., след падането на правителството "Орешарски".
Вчера президентът каза по повод орязаните промени в Конституцията, че цената на "историческия компромис" е независимостта на съда, а днес бе попитан дали ще се възползва от правото си да сезира Конституционния съд (КС). Винаги съм налагал вето или съм сезирал КС с ясни аргументи, отговори държавният глава пред Дарик радио, и уточни.
„Това, което към момента имаме като конституционни промени, като заявка, минала на второ четене, е една малка стъпка напред, но не е голямата реформа, която очакваме и не е дълбоката промяна, на която се надявахме. От тази гледна точка, не може да очакваме държавният глава да сезира КС, но гражданите може да очакват да продължава да работи денонощно, за да може да направим и следващите още по-решителни крачки напред".
Плевнелиев уточни, че това означава да ползва своето право на промяна и иницииране на промяна в Конституцията на един по-следващ етап. Той обаче посочи, че преди това трябва да се види дали и по какъв начин дадената заявка ще бъде финализирана.
По думите му хубаво е, че отпада възможността от тайното гласуване, но от тук следва ясно дефиниране кога и как точно ще гласуваме явно - "не бива да има половинчатост".
Според него една от големите теми, които ще следи е дали в Закона за съдебната власт ще бъде категорично декларирано от народните представители, че оттук нататък по всички поводи, във всички случаи ще се гласува явно.
Държавният глава смята, че институцията на Великото народно събрание (ВНС) е ненужна, това е проблем, който трябва да бъде решен в българската конституция, но да се прецени как и кога. Свикването на ВНС е възможност, но и много сериозен риск за държавата - там 400 депутати могат да разсъждават години и нищо да не направят, отбеляза той.
"За мен думата на 2015 г. е "тревога". Тревога от рекордния брой кризи по света – бежанска, терористична, икономическа, дългова, украинска, кризи в Близкия Изток и Северна Африка. Тревога от относително крехката стабилност, постигната в България, тревога от това дали реформите ще се случат така, че да се получи ефект, който да бъде усетен от народа – да види прогрес, справедливост, перспектива”, каза още Росен Плевнелиев.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.