ООН прие резолюция за унищожаване на химическото оръжие в Сирия

28 септември 2013 11:50   5817 прочита
Съветът за сигурност в ООН заседава в Ню Йорк. Сн.: EPA/БГНЕС
Съветът за сигурност в ООН заседава в Ню Йорк. Сн.: EPA/БГНЕС


Съветът за сигурност в ООН заседава в Ню Йорк. Сн.: EPA/БГНЕС

Съветът за сигурност на ООН единодушно гласува снощи резолюция за обезопасяването и унищожаването на арсенала от химически оръжия на сирийския режим на Башар ал Асад.

Вотът след две седмици на интензивни преговори отбеляза важен дипломатически пробив в парализата, която беше обхванала Съвета, откакто започна сирийският конфликт през март 2011 година.

Русия и Китай преди това наложиха вето на три подкрепени от Запада резолюции, настояващи сирийският режим да прекрати насилието.

"Днешната историческа резолюция е първата обнадеждаваща новина за Сирия от дълго време", каза генералният секретар на ООН Бан Ки-мун на заседанието на Съвета непосредствено след гласуването.

Тази вечер международната общност изпълни мисията си, добави Бан.

Като знак за широката подкрепа за резолюцията, вчера всички 15 членове на Съвета се подписаха като съвносители на резолюцията, предаде БТА.

За първи път Съветът одобри пътната карта за политически преход в Сирия, приета през юни 2012 година, и призова да бъде свикана възможно най-скоро международна конференция за прилагането й.

Бан съобщи, че планирания срок за нова мирна конференция в Женева е средата на ноември.

Резолюцията призовава за последици, ако Сирия не се подчини, но те ще зависят от приемането от Съвета на друга резолюция в случай на неизпълнение. Резолюцията утвърди плана, одобрен от Организацията за забрана на химическите оръжия, което го направи юридически обвързващ. Планът беше приет с консенсус от Изпълнителния съвет на Организацията малко преди вота в Съвета за сигурност. Заседанието в Хага продължи само половин час.

Подробният план за поетапното унищожаване на химическите оръжия в Сирия ще бъде представен до 15 ноември.

Експерти на организацията ще заминат за инспекции в Сирия на 1 октомври и до края на месеца ще представят доклад. Пътната карта предвижда унищожаването на производственото оборудване на сирийските обекти да приключи до 1 ноември, а окончателната ликвидация на арсенала - до средата на следващата година.

Реакциите

"Съветът за сигурност на ООН трябва да се домогне до изпълнение на задълженията, както от сирийските власти, така и от опозицията, това включва и въпроса за хуманитарните помощи”, заяви Бан Ки-мун.

Министърът на външните работи на Русия, Сергей Лавров, също заяви, че резолюцията за унищожаването на химическото оръжие в Сирия трябва да бъде съблюдавана както от правителството, така и от опозицията.

„Отговорността за изпълнението на дадената резолюция лежи не само на правителството на Сирия- сирийската опозиция също е длъжна да си сътрудничи с международните експерти”, заяви Лавров.

„Принципно важно е, че резолюцията формира рамки и за политико-дипломатическо преодоляване на сирийската криза. Тя одобрява без каквито и да е уговорки Женевското комюнике от 30 юни 2012 година в качеството на платформа по урегулирането”, поясни също така министърът на външните работи на Русия.

От своя страна държавният секретар на САЩ, Джон Кери, предупреди, че Съветът за сигурност на ООН ще предприеме мерки срещу Сирия, ако тя не изпълни резолюцията относно химическите оръжия.

„Резолюцията показва, че дипломацията е достатъчно силна, за да обезвреди най-лошото оръжие на войната. Но ако Дамаск не изпълни изискванията – тогава ще има последствия”, заяви Джон Кери.

Съветът за сигурност на ООН най-сетне заслужи името си, заяви френският министър на външните работи Лоран Фабиюс след приемането на резолюцията. Според него обаче тя не е достатъчна, за да бъде спасена Сирия.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар