НС отхвърли задължително изучаване на майчин език в училище

04 септември 2015 12:45   3094 прочита
Изучаването на българския език е право и задължение на всеки български гражданин, записаха депутатите. Сн.: Bulphoto
Изучаването на българския език е право и задължение на всеки български гражданин, записаха депутатите. Сн.: Bulphoto


Изучаването на българския език е право и задължение на всеки български гражданин, записаха депутатите. Сн.: Bulphoto

Българският език остава единственият официален и задължителен в системата на предучилищното и училищното образование у нас.

Това решиха депутатите днес, като отхвърлиха предложението на Лютви Местан и група депутати от ДПС, майчиният език да бъде задължителен за децата от малцинства с поне 4 часа седмично.

Изучаването на майчиния език, различен от българския, в училище няма да става в задължителните, нито в задължително избираемите часове, а само в свободно избираемите, по желание на ученика, предвиждат приетите тестове от Законопроекта за предучилищното и училищното образование.

107 депутати гласуваха на второ четене „за” текстовете, подкрепени от ресорната парламентарна комисия, трима бяха против, а пет се въздържаха, предаде "Фокус".

В училищата, в които се изучава интензивно чужд език, учебни предмети може да се изучават на чужд език в съответствие с държавния образователен стандарт за учебния план.

Народните представители приеха в училищата, които децата се обучават в съответствие, както с държавните образователни стандарти, така и с изискванията на друга държава-членка на ЕС, учебните предмети да могат да се изучават на чужд език с изключение на учебния предмет "Български език и литература".

Изучаването и използването на българския език в системата на предучилищното и училищното образование е право и задължение на българския гражданин, пише в новия чл. 13 от закона.

Учениците, за които българският език не е майчин, имат право да изучават и майчиния език при условията и по реда на този закон и под грижата и контрола на държавата.

За майчиния език и изучаването му в училище, от ПГ на ДПС имаха конкретни текстове, които не бяха одобрени в пленарна зала.

Предложението на ДПС конкретно гласеше, че системата на училищното образование осигурява на учениците, принадлежащи към малцинствата, наред със задължението им да изучават и ползват български език, задължителното изучаване на техния малцинствен език най-малко 4 часа седмично по учебния предмет. Против предложението бяха 81 депутати, 24 се въздържаха. 17 бяха „за”.

"Не може да се говори в съвременен законопроект, че българските граждани нямат право на идентичност - да изучават майчин език", заяви защита на предложението на ДПС народният представител Мариана Георгиева, цитирана от "Дневник".

В реплика депутатът от БСП Стоян Мирчев обясни, че и в сегашния закон, и в предложенията е записано, че това е свободноизбираем предмет. Той поясни, че всеки у нас има право да изучава майчин език и никой не може да го отнема.

"Задължителното записване дава основание за политически натиск. Всеки човек трябва да има право на избор, а това става чрез свободноизбираемите предмети", добави той.

Изцяло новият образователен закон се гледа на второ четене в пленарната зала от сряда. В първия ден депутатите спориха за наименованието на закона, като от Патриотичния фронт и БСП настояваха името да остане Закон за народната просвета. В четвъртък отново след спорове позволиха държавната субсидия за частни детски градини и училища. Гласуването на закона ще продължи и следващата седмица.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар