Монасите в Копиловци построиха уникален храм

25 септември 2014 11:32   1 коментар   9692 прочита


Произвеждат кисело мляко и сирене в Жабляно, пласират го в София

Стопанството на манастира се обработва с модерна техника.

Със стотици декари зеленчукови градини, монасите в Копиловци успяха да вдигнат уникален храм, носещ името Благовещение. В продължение на години братята от близкото до града село отглеждат картофи, лук, чушки, домати, жито и овощни насаждения. Произведената продукция пък се пласира на борсите в София, а спестените пари отиват за градежа на храма.„Имаме изцяло затворен цикъл на производство, пише "Монитор". От известно време произвеждаме мляко и млечни продукти.

Продукцията си продаваме в София, имаме и сергия в квартал „Младост””, разказва игуменът на манастира, дядо Касиян. В Жабляно монасите вече имат изградена мандра, отглеждат близо 20 крави и 90 овце.„За цена не мога да говоря. При мен който и да дойде, аз му подарявам по нещо. Преди време една жена ме упрекна, че сиренето ни е скъпо. След като купи на детето си обаче, спряха да му се ронят зъбите. Сами преценете за какви чисти продукти говорим, ние не правим имитации”, твърди още отецът. Монасите са напълно откъснати от света,не ползват телевизия, единствената им връзка е интернети то най-вече, за да се информират за предстоящи европейски програми. Работният им ден започва в 4-5 часа сутринта и приключва късно през нощта. Огромните ниви и парници изискват къртовски труд и постоянство. Така в продължение на години всички заедно, начело с игумена отец Касиян, постигат градеж на уникален по вида си храм. В района на Копиловци отглеждат над 100 декара овощни градини, като изцяло залагат на биоземеделието. „Разберете, това ни поставя пред много загуби, но вече намерихме решение и от другата година ще имаме едни изключително добри овошки без химии”, твърдят още монасите.

От край време те отглеждат и цели плантации с картофи. Тази година те са посадили общо 90 декара, а очакваната реколта е изключително добра.За да привлекат повече хора пък в самия храм има помещение за извършване на кръщаване. „Интересът е голям и постоянно се извършва този ритуал. Имахме идея да обучаваме деца в християнството, предвиждаме и това да се случи за напред.От Жабленския манастир „Св. Йоан Предтеча” идват монасите и игуменът дядо Касиян. Нагоре в планината, далеч от хората, с трудно обработваема земя благодарение на вярата, която носят в душите си тези монаси и техният игумен решават да започнат градежа на нов манастир ­ по-близо до хората и тяхното ежедневие. Никаква помощ от Синода не са искали и преди, и сега. Сами правят всичко от самото начало.В Кюстендилското село Копиловци намерили мястото и започнали градежа на манастира, на десетина километра от областния град, в средата на Кюстендилското поле.Монасите сами изкарват парите за градежа на храма. Част от земята е закупена от тях, друга работят на аренда.

Със събраните пари закупуват материали за строежа и посрещат най-належащите си и скромни нужди. В градината до параклиса отглеждат боб, картофи, царевица. Има изградени и парници за зеленчуциКато земеделски производител пък те сакандидатствали по програма „Млад фермер”декларирали са и земи по СЕП. Парите се използват предимно за модернизиране на техническия парк, разказват монасите.Какво си купуват? Единствено сол, захар и олио понякога, обясниха монасите. Дори хляба си месят сами. Може би единствената им „светска” придобивка е електричеството.Това обаче не им пречи да ползват необходимата селскостопанска техника. И дори да поливат градините по метода на капковото напояване. За аскетичния живот, за молитвите, за правилата в манастира, за строителните планове и за новите овощни сортове, игуменът дядо Касиян говори като за нещо нормално и естествено.

 

1 коментар
25 Септември 2014 12:29 | читател
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Ето поредното доказателство, че с труд, постоянство и смирение се постига много в живота!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар