Министерството на финансите предлага създаването на “Държавна петролна компания”

16 май 2020 07:21   1 коментар   3182 прочита


Евтини горива ще може да зареждаме от държавни бензиностанции. Заявка за това дават от Министерството на финансите като обявиха, че ще бъдат отворени държавни бензиностанции в населените места и на основните пътни артерии на територията на цялата страна. “Министерството на финансите предлага създаването на “Държавна петролна компания” за гарантиране на максимална конкуренция на пазара на горива и за постигане на максимално ниска цена за потребителите”.

Това гласи официалното съобщение, изпратено до медиите от екипа на министъра на финансите Владислав Горанов,“С оглед подобряване на конкуренцията на пазара и осигуряване на максимално ниски цени за гражданите и бизнеса компанията ще изгради в следващата една година бензиностанции на територията на цялата страна.

Бензиностанциите на държавната компания ще осигуряват възможност за зареждане и на електромобили”, гласи официалното съобщение. “Няма лошо от по-голяма конкуренция на пазара, стига правилата да са еднакви за всички, а не държавата да толерира своята компания”, коментираха за “Труд” от Българската петролна и газова асоциация (БПГА).

“Ако държавната компания се държи пазарно няма проблем за нас”, допълниха от асоциацията. “Това което се питаме също е, защо държавата се насочи към горивата, а не към хляба например” посочват още от БПГА. “Държавна петролна компания” ще бъде към министъра на икономиката, като ще изпълнява всички функции на държавния резерв за съхранение на петролни енергийни продукти. С цел гарантиране на максимална конкуренция на пазара, лицензираните складодържатели няма да могат да отказват съхранението на горива на други вложители, предвижда планът на министър Горанов.

Идеята е “Държавна петролна компания” да разполага и със складови бази, в които да се съхраняват горива и на други вложители. По принцип това би трябвало да облекчи вноса на горива от малки фирми. Но и досега около 40% от продаваните в страната горива са от внос. С поевтиняването на петрола на международните пазара заради свитото потребление на горива, в момента в страната може да заредите бензин и дизел на цена под 1, 40 лв. за литър.

Такива цени има на бензиностанции в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Сливен, Ботевград, на магистрала “Хемус” и в редица други градове. Средната цена на бензина е 1, 73 лв., а на дизела 1, 79 лв. за литър. От една страна това става благодарение на това, че малките бензиностанции имат по-малко разходи за логистика и в тях работят по-малко хора.

На обектите на големите вериги работят повече хора на няколко смени, така че да предложат по-добро обслужване. А по време на извънредното положение нямаше уволнени хора от компаниите, членове на БПГА, въпреки намаленото потребление на горива с около 50%. Малките търговци имат и още едно предимство при падане на цените на петрола. Те внасят по една цистерна и веднага след като продадат горивата може да отново да внесат на по-ниска цена. Но пък често на малките бензиностанции горива няма, видя репортер на “Труд”.

Големите играчи на пазара оперират с по-големи количества и при поевтиняване на петрола първо трябва да продадат купените на по-висока цена горива. “Поздравяваме финансовия министър Горанов и цялото правителство за това, че послушаха ВОЛЯ и че пристъпват към реализирането на нашата идея – създаването на държавна верига бензиностанции”, коментира лидерът на ВОЛЯ Веселин Марешки.

“Затова ще настоявам проектът да се ръководи от ВОЛЯ”, допълва Марешки. От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България също изразиха принципната си подкрепа за проекта на министър Горанов. “Ние намираме, че създаването на такава структура несъмнено ще подобри конкуренцията на пазара и ще способства за осигуряване на максимално ниски цени за гражданите и бизнеса”, гласи позицията на КРИБ. 

1 коментар
16 Май 2020 19:28 | Стефанов
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Мисля че това е правилно. Зсички големи отрасли да се приватизират - електрическтово - от производство до потребление, петрола, газта, Тировете, морския търговски флот, магистралите - тол таксите, премахване на охранителните фирми, пълно ликвидиране на ЕТ-та доктори и частните болници. Вдя се че либералния одел в икономиката само води до обедняване на много хора и до забогатяване на мъничко от тях. Освен частната практика/сещам се и за ЧСИ-тата/ е благодатна почва за корупция от държавните чиновници. Може да кажете, че това е социализъм. Ако така е по-добре - защо не. Вярно, предишния модел социализъм/ което всъщност не беше социализъм/ се провали най-вече зарази т. н. политодактили - едни хора десетки години на власт. И сега има у нас ПОЛИТОДАКТИЛИ - вижте парламента, министерствата и сами преценете. Не може државен чиновник или политик да е професия доживот.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар