Минипулативното представяне на комунизма в учебниците не било случайно

02 юли 2019 10:42   3 коментара   3066 прочита
Снимка: Булфото
Снимка: Булфото


Снимка: Булфото

Скандалът показа проблем с процедурата по одобряване, каза просветният министър

Трябва да се промени процедурата по одобряване на учебниците. Това заяви пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев по повод скандала с учебниците по история за 10 клас, където комунизмът е представен манипулативно като нещо нормално без достатъчно акцент върху мрачните страни на режима.

"В оценъчните листи за учебниците са отбелязани предимно техническите грешки, което е атестация за проблем с процедурата, че не сме задали повече от формалното съответствие, което изискваме. Освен формално съответствие, би трябвало да искаме този учебник да възпитава в определени отношения", поясни Вълчев.

Той бе категоричен, че една от задачите на историята е да формираме отношение на децата към света, в който живеем.

"Въпреки че като министър утвърждавам учебниците, аз не съм специалист, дори да прочета всички учебници, може би нямам това око да видя всички разлики. В случая, след като ги прочетох, видях, че тези учебници са много различни един от друг. Формално трябва да отговарят на една и съща програма. Аз бях провокиран да ги прочета след сигналите, които получихме, първо от учители, след това от хора, които се изказаха в публичното пространство", каза министърът.

Вълчев подчерта, че "академичната свобода не е абсолютна, особено когато става дума за писането на учебници, които трябва да съответстват на учебна програма, в която се намира проекция на целите на образованието":

"Водили сме разговори с главните редактори на издателствата. Няма задължителни текстове. Това, което трябва да се случи, е да се промени отношението. А то е променено отношението, което е в учебната програма. С различни техники е направен опит да се даде благовидност, нормалност на един режим, който ние сме характеризирали като тоталитарен. Определено е търсен ефект, защото това не може да се направи случайно".

Красимир Вълчев подчерта, че водещото в случая не е периодът на комунизма, а базовите институции на тоталитарния режим.

"Ние трябва да възпитаме днешните деца в отношение към диктатурата, например. Диктатурите от 20-и век може би няма да се случат в същата форма, но не е невероятно заради изкуствения интелект и информационните технологии през 21-ви век да се появят дигитални диктатури. Не може да възпитаваме децата в равнодушие", убеден е просветният министър.

източник: dnes.dir.bg

3 коментара
02 Юли 2019 13:02 | не сме чак пък тъпунгери
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Едва ли има човек, който да си мисли, че е било случайно!


02 Юли 2019 15:42 | бай ИЛИЯ
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

ГОСПОДИН Е ТАКА НАРЕЧЕН МИНИСТЪР ПУБЛИКУВАЙ СИ ДЕИПЛОМАТА ЗА ВИШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ДА Е ПРИНТИРАМ И СКЪСАМ И ПОСЛЕ МИ ОБЯСНИ В КОЙ ПЕРИОД В БЪЛГАРИЯ Е ИМАЛО КОМУНИЗЪМ ИЛИ ИЗОБЩО ПО СВЕТА .КОМУНИЗЪМ Е ИМАЛО И ИМА САМО В ТЪПИТЕ МОЗЪЦИ НА ГЪРНЕВСКИ ТОДОРОВ БИКОВ КОРИТАРОВ ИНЯКОЙ ДРУГИ.


03 Юли 2019 12:43 | Злобил
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Хей, хора - не промивайте мозъците на децата! Когато описвате даден период от развитието на България започнете какво е имало в началото и завършете каква е разликата в края. Плюсове, минуси, добри неща, лоши неща. Пък оставете всеки да си прави сам изводите. А вие - комунизмът е лош. Абе може ли нещо да е лошо след като го е нямало. Поне ползвайте точни термини. Демокрацията била добра. Да, но посочете с какво. Посочете и слабите и страни. Иначе по вашата логика албанската подводница, работеща на въглища ще е по-добра от американската ядрена. Науката/в случая историята/ е призвана да дава истини на хората, а не да ги учи на това кой е лош и кой добър. Вие сигурни ли сте, че годините управление на ГЕРБ след 45 години ще се оценяват в България както се оценяват/от официалните/ през 2019 година? Сигурни ли сте, че когато/след може би 20 години/ Бойко Борисов вече не е на власт няма да се намери поне една слабост в управлението му, както сега? Историята е факти, обективни.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар