Македонският външен министър: България и Македония имат много общи исторически моменти

25 февруари 2019 10:16   6 коментара   4862 прочита
Снимка: Ладислав Цветков, БТВ
Снимка: Ладислав Цветков, БТВ


Снимка: Ладислав Цветков, БТВ

Според него без взаимна почит двете страни не могат да бъдат близки

България и Македония имат много общи исторически моменти и личности и това е хубаво, предпоставка за близост е, а не за конфликти, каза в ексклузивно интервю за bTV министърът на външните работи на Република Северна Македония Никола Димитров. По думите му без взаимна почит двете страни не могат да бъдат близки.

Той коментира и промяната на името на страната.

Заради името бяхме заключени в чакалнята на НАТО и ЕС и затова намерихме начин да променим това, но ние си оставаме същите като идентичност - ние пак сме македонци, каза Димитров.

Македония официално смени своето име на Северна Македония. Гръцкият парламент ратифицира протокола за присъединяване на страната към НАТО. Спорът между Атина и Скопие за името на Македония спъваше опитите ѝ да се присъедини към ЕС и НАТО.

Македонският външен министър коментира и предстоящите президентски избори в Северна Македоняи и споменаването на името му като участник в тях.

Чест е за мен, че името ми се споменава за кандидат за президент. Това е отговорна работа, каза Димитров.

Президентските избори са на 21 април.

източник: dnes.dir.bg

6 коментара
25 Февруари 2019 11:11 | тамерланд
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

ТОЯ ЗЕБЕК НЕЕ ХОДИЛ НА УЧИЛИЩЕ НЕГРАМОТЕН Е


25 Февруари 2019 17:26 | Фери
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

И аз гледах интервюто. Оценката ми е ясна - този господин шикалкави! Водещия му задава ключовия въпрос за езика, той почва да говори за култура, икономика и разни други. Драги ми /северо/македонци, разберете - не вие сте нужни на Запада, а територията ви. Запомнете - до година-две след приемането ви в НАТО първите американски бази ще са факт. Няма НАТО, има САЩ. А американците повече харесват албанците, не защото са албанци, а защото мразят православните. Икономиката ви от НАТО и ЕС няма да се подобри - вижте ни нас, българите 15 години НАТО, малко по-малко в ЕС и пак сме си последни по жизнен стандарт. Но си имаме бази на САЩ, вече сме и цел на руските ракети, натрапват ни мигранти, джендъри... Да знаете.


25 Февруари 2019 17:42 | Маке
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Тука нема общи бе шмекер! Има само български исторически моменти от ПИРИНСКА И
ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЯ !!


26 Февруари 2019 15:39 | Истината
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

На научния и политическия свят е добре известно, че до Балканските войни не е съществувал правно-исторически субект с име „македонска нация" или "македонска държавност” и че славяноезичното население на географска област "Македония" като наследник на многовековна българска държавна и културна история е било носител на българско самосъзнание, българска религиозно-духовна и езиково-писмена култура. С други думи, НЕГОВАТА ИСТОРИЯ ДО ТОЗИ ПЕРИОД Е БЪЛГАРСКА, А НЕ „ЗАЕДНИЧКА” С БЪЛГАРСКАТА ! Ние нямаме правни снования да искаме от потомците на Вардарските българи как сега да се определят и наричат, но те още по-малко имат научно и правно (да не говорим за морално !) основание да подменят със задна дата идентичността на своите български предци и вековната им история ! Да, решенията на Берлинския конгрес поставят пред драматични изпитания българското население от Македония в борбата му за освобождение. Като елемент на тактически разногласия се раждат и първите кълнове на политически сепарати


26 Февруари 2019 15:41 | Истината
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

, но неговият български характер е неоспорим. Историческата истината е, че настоящата "македонска" народност и държавност е продукт на целенасочено политическо и културно отродяване и е конституирана в Югославската държава през 1944 г. Тези факти по никакъв начин не умаловажават и унижават сегашната им идентичност и достойнство. Напротив, устойчиво бъдеще се гради единствено и само върху здравите основи на истината


26 Февруари 2019 15:43 | Когато фактите говорят
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Ако българският народ е идентифицирал „отделен македонски” етнос, различен от самия него, все някога в историята си щеше поради етнически подбуди да е воювал, а не винаги да се солидаризира с него и да се жертва за него, така както му се е случвало с другите съседни етноси – турци, гърци, сърби и румънци. И щяха ли в структурите и в борбите на ВМОРО да вземат дейно участие доброволци от свободна България, като Христо Чернопеев от Ловешко, Михаил Герджиков от Пловдив, Кръстьо и Йордан Асенови от Сливен, Пейо Яворов от Чирпан ?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар