"Ливърпул" сломи "Тотнъм" и покори Шампионската лига за шести път

02 юни 2019 11:26   2916 прочита
сн. Reuters
сн. Reuters

сн. Reuters

"Ливърпул" е новият крал в Шампионската лига, след като спечели с 2:0 финалния мач в турнира срещу "Тотнъм". Съставът, воден от Юрген Клоп, стигна до отличието с голове на голямата си звезда Мохамед Салах и Дивок Ориги.

Египтянинът се разписа от дузпа в самото начало на срещата, отсъдена преди да е изтекла и една минута. Ориги се разписа в края на мача.

Пред над 66 хиляди зрители на стадион "Уанда метрополитано" в Мадрид, двата тима изиграха мач, който не блестеше с красив футбол. Превес на терена взе тактическата битка, но духът на "Ливърпул" и класата на футболистите на Клоп си каза думата в решаващите моменти.

Година, след като беше разгромен във финала, този път "Ливърпул" успя да стигне до купата. Мърсисайдци вдигат най-ценното европейско отличие за шести път в своята кариера и за пръв след 2005 г.

"Ливърпул" беше един от трите тима с по пет трофея от турнира, заедно с "Барселона" и "Байерн" (Мюнхен), но сега излиза еднолично на третата позиция по купи. Пред мърсисайдци са единствено "Реал" с 13 и "Милан" със седем.

Германският треньор Юрген Клооп прекъсна серията си от шест поредни загубени финала. Преди двубоя в Мадрид той имаше само една победа във финални срещи от общо седем мача.

Юрген Клоп имаше възможност да ползва всичките си най-добри футболисти, като сред титулярите се завърна Роберто Фирмино. Германецът за пръв път заложи на 11-те, които излязоха срещу "Тотнъм".

За "шпорите" се завърна голямата звезда Хари Кейн, който не беше играл от 9 април. Англичанинът поведе атаката заедно с Хюн Мин Сон, а "Тотнъм" започна с четирима бранители, опитвайки да има повече души в средата на терена.

Двубоят започна вирехно и преди да бяха изтекли 30 секунди "Ливърпул" стигна до вратата на "шпорите". Садио Мане опита да центрира в наказателното поле на "Тотнъм", но топката срещна ръката на Муса Сисоко и реферът Дамир Скомина посочи бялата точка.

Допитването на видеоарбитрите потвърди решението на словенеца въпреки протестите на "шпорите".

От 11-те метра Салах не сбърка, като стреля много мощно и не остави никакъв шанс на Юго Лорис – 1:0. Той отбеляза едва петия си гол в турнира от началото на сезона. Голът на Салах (1:48 минути) стана вторият най-бърз в историята на финалите в Шампионската лига. Единственият по-ранно отбелязан гол е от Паоло Малдини за "Милан" във финала с "Ливърпул" през 2005 г., когато легендарният защитник се разписа в 50-ата секунда.

Египтянинът се превърна в четвъртият африканец, отбелязал на финал в Шампионската лига след Самуел Ето`о (2006, 2009), Дидие Дрогба (2012) и Мане (2018).

За "шпорите" това пък беше осми случай, в който тимът получава гол в първите 15 минути на мач в Шампионската лига от общо 18 попадения.

Първите няколко минути след попадението бяха белязани от игра на висока скорост. "Ливърпул" пресираше съперника си още в неговата половина, което постави под напрежение "Тотнъм" в рамките на около 10 минути.

Едва при преполовяване на първата част "шпорите" успяха да изнесат играта в предни позиции и да се настанят в полето на "Ливърпул". Благодарение на гола си аванс обаче червените можеха да действат на контраатака. До почивката "Тотнъм" така и не успя да отправи точен удар или да създаде реална голова опасност.

Вместо това вратарят на "шпорите" трябваше да се намесва решително в 38-ата минута, когато спаси изстрел на Андрю Робъртсън.

Хари Кейн играеше много малко с топката, а партньорите му в атака не взимаха правилните решения в голяма част от срещата. Деле Али беше изолиран на крилото, докато Кристиан Ериксен се задоволяваше с удари от далеч, но нито един от тях не намери целта.

След почивката ситуацията не се промени коренно. Първите минути бяха за "Ливърпул", като опит за изстрел на Салах беше блокиран, а след това египтянинът беше изпреварен от Лорис при едно центриране, когато французинът действаше решително

Въпреки че срещата вървеше негативно за "Тотнъм" Почетино не правеше и смени. Вместо това Клоп рано пусна двама свежи играчи – Дивок Ориги и Джеймс Милнър. Англичанинът имаше отличен шанс да се разпише само шест минути, след като се появи на терена. Ветеранът стреля в 68-ата минута, но топката мина покрай страничния стълб.

След това мачът се оживи с две положения за двата отбора, при които се стигна до разбърквания в наказателните полета. Футболистите на "Тотнъм" така и не успяха да комбинират след множество центрирания, а "Ливърпул" можеше да накаже грешките на "шпорите" в защита при контраатака.

Първият точен за "Тотнъм" дойде чак в 72-ата минута, когато Деле Али реши да прехвърля Алисон, но стреля прекалено слабо. Това все пак подейства стимулиращо на тима и в последния четвърт час играчи на Почетино се активизираха.

В 79-ата минута Сон стреля много силно и принуди Алисон да се намесва за пръв път. Веднага след и Лукас Моура стреля, но без да затруднява вратаря.

"Тотнъм" не се възползва от силните си минути, макар и появата на терена на Фернандо Йоренте. "Шпорите" се оголиха в защита и си платиха за това в самия край на срещата. Три минути преди края на редовното време златната резерва Ориги вкара втори гол, с което сложи точка на спора.

Белгиецът беше намерен от Жоел Матип на границата на наказателното поле и с мощен удар по диагонала не остави шансове на Лорис – 2:0.До края на срещата "Тотнъм" се хвърли в отчаян щурм, но той доведе само до един изстрел, спасен с вещина от Алисон.Dnevnik.bg