КНСБ представи пакет от искания към кабинета

07 октомври 2013 14:00   6426 прочита
Необлагаемият минимум ще увеличи нетните месечни доходи от труд на повечето работещи с между 30 и 34 лв., заяви Пламен Димитров. Сн.: БГНЕС
Необлагаемият минимум ще увеличи нетните месечни доходи от труд на повечето работещи с между 30 и 34 лв., заяви Пламен Димитров. Сн.: БГНЕС


Необлагаемият минимум ще увеличи нетните месечни доходи от труд на повечето работещи с между 30 и 34 лв., заяви Пламен Димитров. Сн.: БГНЕС

КНСБ представи пакет от искания към кабинета, сред които въвеждане на необлагаем минимум, по-високи осигуровки и повишение на бюджетните работни заплати. Социалният министър потвърди само, че е възможен ръст на минималната и бюджетните заплати.

Една от мерките в пакета е въвеждане на здравно-осигурителна вноска върху доходи от собствености и други подобни източници за хора, които нямат доходи от труд и не са задължени да се осигуряват на друго основание (не са работещи, не са социално слаби, не са самонаети).

Необлагаем минимум, равен на минимална работна заплата от 340 лв. ще струва на бюджета 650 млн. лв. за годината, но ще увеличи нетните месечни доходи на повечето работещи с между 30 и 34 лв., заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров на дискусия, посветена на днешния Световен ден на достойния труд.

КНСБ настоява и за таван на осигурителния доход от 2500 лв.

Социалният министър Хасан Адемов заяви, че тази данъчна промяна ще увеличи доходите, но и ще причини огромен дефицит в приходите на бюджета и няма как на този етап правителството и МФ да си го позволят.

Адемов потвърди, че идеята за вдигането на минималната заплата от 310 лв. на 340 лв. се подкрепя от правителството

Друго искане на синдиката е увеличаване на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" на ДОО с 1%. Допълнително очакваният приход ще е в размер на около 190 млн. лв.

Според Хасан Адемов обаче "в условия на криза трудно можем да си позволим увеличаване на осигурителните вноски".

От КНСБ настояват за ръст не по-малко от 10% на заплатите в бюджетните дейности от 1 януари 2014 г..

Синдикатът иска в средното образование увеличението да е 14%, в центровете за спешна медицинска помощ, психиатричните центрове и центровете за кръвопреливане - 20%, в Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане и в сферата на културата - 20%.

КНСБ настояват още незабавно да се предвижи законопроектът за криминализиране укриването на задължения за плащане на осигурителни вноски, като очакваните приходи от това синдикатът е изчислил на около 200 млн. лв.

Синдикатът иска въвеждане на данък върху финансовите транзакции с предполагаем приходен ефект от 150-200 млн. лв., както и повишаване на данъка върху дивидента от сегашните 5% - на 10%. Както и запазване на стимулите за младите семейства с ипотечни кредити за жилище и въвеждане на семейно подоходно облагане.

източник: dnes.dir.bg


Още за: КНСБ   пакет   искания   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар