Калфин: 2100 бежанци за България не са значителен брой

10 септември 2015 11:08   1 коментар   3129 прочита
Ивайло Калфин: Да търсят възможност да работят, да се интегрират. Сн.: EPA/БГНЕС
Ивайло Калфин: Да търсят възможност да работят, да се интегрират. Сн.: EPA/БГНЕС


Ивайло Калфин: Да търсят възможност да работят, да се интегрират. Сн.: EPA/БГНЕС

Не са значителен брой над 2000-те бежанци, които трябва да бъдат разпределени у нас като задължителна квота, предложена от Брюксел, смята Ивайло Калфин.

Очаква се България да подслони 2100 души (500 първоначална квота плюс още 1600) от общо 160 000 бежанци, намиращи се сега в Италия, Гърция и Унгария.

Има обаче неща, които трябва да се направят, каза по БНР вицепремиерът и социален министър.

Можем да осигурим първоначални условия, но не можем да задължим бежанците да стоят в България. Затова трябва да има преработка на Дъблинските споразумения, според които те (бежанците) са длъжни да стоят в страната, в която са влезли или разпределени – няма как, нито можем да ги арестуваме, нито можем да ги завържем, коментира Ивайло Калфин.

На второ място, част от тях вместо в България, предпочитат да останат и да работят в Швеция или в Германия, или в някоя от другите по-богатите страни. Така че, ние трябва да сме наясно, че в България трудно можем да предложим равнище на заплащане, социална система, такава, каквато имат другите страни. каза вицепремиерът.

Той обаче допълни, че "съобразно с това, което имаме в България, всеки, който би искал да дойде да работи, да се включи действително в икономическия живот", би трябвало да му се потърси такава възможност.

По думите на Калфин, възможно е да има подбор, но такъв, който да не е дискриминиращ.

Не може да се търсят само християни. Те са сравнително малко в Сирия. Няма как да се подбират само по възможности и професионална квалификация. Ние няма как да гоним тези, които не ни харесват, категоричен е вицепремиерът.

Заедно с това Калфин изтъкна, че "не е допустимо бежанците да дойдат и да не проявяват никакво желание да се интегрират, трябва да търсят работа, да научат съответния език". Той припомни, че статутът на бежанец по принцип е временен.

Кунева: Ще преценим справедливи ли са квотите

Страната ни защитава принципа на солидарността, каза вицепремиерът Меглена Кунева, която е категорична, че конкретните цифри ще бъдат анализирани и преценени дали са справедливи спрямо различните критерии за определянето им – БВП, ниво на безработица, процент имигранти и др.

В оценката трябва да бъде отчетен и интеграционният капацитет на страната, смята тя.

Вицепремиерът е убедена, че квотите трябва да важат за всички страни в ЕС, тъй като проблемът е общ на целия ЕС.

„Ако по-бедни страни като нас са се съгласили с първоначалния план за прием на 500 бежанци, то всички страни трябва да се съгласят. Въпросът е както за солидарност, така и за хуманност“, каза още тя.

Дания, Великобритания и Ирландия са изключени от плана за разселване на 160 000 бежанци, тъй като са се присъединили към ЕС при специални условия и не участват в някои общи политики на Общността.

Дания вече изрази готовност да приеме 2800 бежанци.

Част от решаването на бежанския проблем в Европа е България и Румъния да станат член на Шенгенското пространство, още повече сега, когато се обсъждат промени за охраната на външните граници на ЕС. Това е част от общото уравнение на сигурността в Европа, смята Меглена Кунева.

източник: dnes.dir.bg

1 коментар
10 Септември 2015 17:01 | Орас
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Уважаеми министър Калфин, нека да говорим за имигранти. Същите тези хора са бежанци, когато отидат от Сирия в Турция след това всяка друга дестинация ги прави имигранти и то икономически. Дали са много или малко 2100 за нас? Сега може би не, но запомнете - това е само началото на "Сблъсъка на цивилизациите" в същинската му част/разбира се по Хънтингтън/. Началото го виждаме, моля се да не доживеем края му, защото най-вероятно ще е катастрофален.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар