Какво е новото в бюджета за здраве, лекарите да не са секретарки

13 ноември 2019 14:55   2247 прочита


Да се увеличат цените на 220 клинични пътеки, да се намалят с 10% обемите на хоспитализациите, минимум 30% от приходите на болниците да отиват за фонд "Работна заплата" на висококвалифицираните медицински кадри. Това поиска председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров във връзка с преговорите за Националния рамков договор за 2020 г.

Маджаров настоя също така лекарите без специалност да работят като лекари, а не като секретарки. В момента те могат само да попълват амбулаторни листове. Промяната ще бъде записана в НРД 2020.

„Бюджетът за следващата година е същият като за миналата. Няма съществена разлика. Няма увеличение на средствата за профилактика и за извънболнична помощ”, заяви Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването пред „Здравей, България” по NOVA.

„Извънболничната помощ продължава да се пренебрегната. Пациентите би трябвало влизат в болница, само когато проблемът им не може да се реши вкъщи. Когато не отделяме средства за профилактика, не предотвратяваме възникването на заболявания”, смята адвокатът по медицинско право Мария Шаркова. По думите й един от основните проблеми в извънболничната помощ са регулативните стандарти. „За пациента е по-лесно да бъде приет в болница, отколкото да се направят всички необходими изследвания, без да бъде приет в лечебно заведение”, каза още Шаркова.

 „Тази година Лекарският съюз и Здравната каса ще подпишат Национален рамков договор за 3 години. В него са записани броя на медицинските дейности и цените им. Бюджета на касата е произведение от броя на дейностите по цените. Когато те подпишат договор за 3 години, това означава, че той ще остане същия”, поясни Кацаров.

По думите му това не е реформа, и не може да се очаква от бюджета такава.

Трябва да се овласти потребителят на тази услуга, заяви Кацаров.

Големият държавен бюджет влиза за първо четене в Пленарната зала. Депутатите ще гласуват разчетите за 2020 г. при заложени приоритети образование, здравеопазване и отбрана.

Със 17% е предвидено да се повишат учителските заплати, което ще струва на държавата 360 милиона лева.

Минималната заплата от първи януари става 610 лева. С 10 на сто по-високи възнаграждения са разписани и за служителите в администрацията.

Бюджет 2020 г. е първият от години, който е на нула - т.е. държавата ще харчи точно толкова, колкото е успяла да събере.

Правителството вече обеща данъците и осигурителните вноски да не се повишават през следващата година. Максималният доход, върху който работещите ще могат да се осигуряват също остава без промяна - 3000 лева./vesti.bg/

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар