Избраха Цацаров след натиск от ГЕРБ

21 декември 2012 20:00   2 коментара   14938 прочита
Сотир Цацаров Снимка: БТА
Сотир Цацаров Снимка: БТА


Сотир Цацаров Снимка: БТА

Процедурата по избор на новия главен прокурор за пореден път потвърждава липсата на разделение на властите.

Това мнение изразиха юристите от БСП, които коментираха вчерашният избор на Сотир Цацаров за главен прокурор от Висшия съдебен съвет.

„Този ВСС, формиран с изключителния политически натиск на управляващата партия ГРЕБ, създаде доказателства за още едно нарушение в разделението на властите”, коментира Михаил Миков.

Според него изборът е преминал при една процедура, която не създаде условия за състезателност.

„Всички станахме свидетели как министърът на правосъдието прибързано прекъсна заседанието, без да бъде довършен изборът”, допълни още Миков.

От левицата коментират, че вместо да се случи същински избор, се е получило едно определяне на номиниран за главен прокурор.

„Оттук насетне отговорността е при държавния глава. И Европейската комисия би трябвало да вземе отношение по това поредно доказателство за нарушеното разделение на властите”, предложи Михаил Миков.

Помолен да коментира дали поведението на част от членовете на ВСС, които бяха издигнали други кандидати, но гласуваха за Цацаров, не е плод на политически натиск, той отговори: „Твърде комично е да внесеш кандидатура, която да не подкрепиш при гласуването. Това всъщност разкрива цялата привидност на тази процедура за състезателност. Останаха въпроси за моралните качества на кандидатите, но ВСС по същество избегна коментарите по тях”, допълни още Миков.

Кандидатурата на Цацаров беше подкрепена от 18 от 24-мата членове на ВСС. Кандидатурите на другите двама – Галина Тонева и Борислав Сарафов, бяха внесени от по петима членове на ВСС.

Това означава, че четирима представители на правителството на съдебната власт са се отказали от кандидатурата, която са внесли.

Преди да издаде указ за назначаването на Сотир Цацаров за главен прокурор, президентът Росен Плевнелиев трябва да си отговори на три въпроса. Това посъветва Атанас Атанасов, член на ръководството на ДСБ и общински съветник от листата на СДС и ДСБ в Столичния общински съвет.

Единият въпрос е дали е конституционно съобразна процедурата за избор на главен прокурор, при условие че член 131 от Конституцията изисква тайно гласуване, а вчера ВСС гласува с електронна система.

Вторият въпрос, поставен от Атанасов, е дали ще бъде независим главният прокурор, при условие че той сам е признал, че се е запознал с делото "Тодорова срещу Цветанов".

„Дело, което не е подсъдно на неговия съд, и го е взел от някакъв друг съд. Този нездрав интерес показва някаква зависимост. Нека да си отговори на въпроса и в по-голям мащаб – дали главният прокурор ще бъде независим от изпълнителната власт“, препоръча още Атанас Атанасов.

Той препоръча още на президента да си отговори и на въпроса има ли високи морални качества един човек, за който стана ясно, че си плаща данъците в зависимост от личния си интерес.

източник: dnes.bg

2 коментара
21 Декември 2012 19:50 | Българина
Оценка:
-3
 (
5
 гласа)

По добре Правителството на управляващата партия да избере гл. Прокурор на РБ, отколкото големи частни структури, с неясни финансови средства, да си го изберат.


22 Декември 2012 08:19 | иля репин
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Та нали правителството е избрано от тези структори и ги обслужва!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар