Гърция ни прави сечено за субсидиите

17 декември 2019 09:38   4701 прочита


Гърция започна да играе номера на Българи и Румъния, затова че искат по-високи субсидии за фермерите си.

Южната ни съседка и още няколко страни от Общността са активирали декларация от миналата година, в която заплашват, че няма да подпишат общия бюджет за земеделие на ЕС за новата Обща селскостопанска политика - ОСП, ако бъдат увеличени субсидиите на фермерите на бившите страни от Източния блок.
Новината съобщи изненадана от отношението на Южната ни съседка министърът на земеделието Десислава Танева. Това се случи на форум, посветен на бъдещата ОСП с домакин българската евродепутатка Атидже Алиева - Вели, на който присъстваха различни представители в агросектора.
Средните
В интерес на истината на страните, които последно се присъединиха към ЕС получават значително по-ниски европомощи от тези на западните страни и това ги прави далеч по-неконкурентни. Затова България, Румъния, Литва, Чехия и др. настояват от години за сближаване на помощите, казано на брюкселски език конвергенция. Това, което искаме е субсидиите да достигнат 90% от средните за ЕС, уточни Десислава Танева. До този момент това така и не се случва. Преди месец френският министър на земеделието Гийом Дидие увери журналисти от ЕС, че „сближаването” предстои да се обсъжда.
Шоково
Какво се случва обаче в европарламента. Състояние на тревожност от неясното бъдеще. Най- вече по отношение на бюджета на общността. И въпреки зелените настроения на депутатите, напрежението расте. Защото за да се осъществяват определени мерки в тази посока, се очертава бъдеще, в което ще трябва да се пести. А за повече екология, по-малко препарати са необходими повече пари. А само преди две седмици финландското председателство на ЕС предложи „грубо” орязване на бюджета за земеделие за бъдещата ОСП на Общността с 16,6%, коментира Атидже Алиева - Вели пред Телеграф.
Реакции
Очаква се силите на разума да надделеят и бюджетът да бъде увеличен. Но именно тези факти обясняват и поведението на Гърция. Защото на всички е ясно, че субсидиите за всички ще намалеят. За да оцелее в тази конкурентна и стагнираща ситуация Изтокът иска повече пари. Западът обаче си дава сметка, че двойно трябва да намали получаваното досега. Веднъж заради общото орязване и втори път заради Изтока.
Активност
От януари до април е времето, в което ще се водят най-активните дискусии и пазарлъци по отношение на новата ОСП. Сега е моментът чехи, българи, румънци най-сетне да се включат в правенето на правилата, защото досега ги изпълняваха така, както другите са ги направили. Трябва заедно да действаме, за това призова чешкият евродепутат Мартин Хлавчек, и член на Комисията по земеделие към ЕП. Хлавчек даде силно рамо на колежка си от България Атидже Алиева с видеовключване по време на форума, който тя организира. Той не само направи вдъхновяващо обръщение, а беше готов да отговаря на въпроси на аудиторията дотогава докато има. По този повод може да се каже, че България има силно и комепетентно лоби в комисията по земеделие на ЕП.
Рамо
Защото там Алиева, която се ползва със силен авторитет сред българските земеделци заедно играе с бившия еврокомисар по земеделие румънеца Дачиан Чолош и чеха Мартин Хлавчек. Личности, които персонално симпатизират на България от една страна, от друга на ниво държави и общи интереси. Трябва да се отбележи, че самото присъствие в тройката на Дачиан Чолош е повече от успокояващо. Припомняме, че именно той бе фигурата в Брюксел, която направи реформа в земеделската политика, и даде значителен шанс на източноевропейското земеделие.
/monitor.bg/

 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар