Фирмите ще плащат ДДС за активи, ползвани за лични нужди

17 декември 2015 09:45   2916 прочита
От февруари 2016 г. фирмите ще трябва да вписват данъка, който са начислили за лично ползване на вещи. Сн.: БГНЕС
От февруари 2016 г. фирмите ще трябва да вписват данъка, който са начислили за лично ползване на вещи. Сн.: БГНЕС


От февруари 2016 г. фирмите ще трябва да вписват данъка, който са начислили за лично ползване на вещи. Сн.: БГНЕС

Фирмите все пак ще плащат ДДС върху фирмените активи, ако започнат да ги ползват и за лични нужди, съобщава в."Сега".

Данъкът ще се плаща независимо от стойността и вида на стоката и услугата, т.е. ще се събира и за най-тривиални вещи като мобилна и офис техника. Това става ясно от публикуван за обществено обсъждане правилник за прилагането на закона за ДДС.

От правилника и прегледа на окончателно одобрения вариант на закона става ясно, че данъкът не е отменен, а от него е отпаднала само подаването на декларации пред НАП за точно определени активи.

Според новите правила, от момента, в който стоките започнат да се ползват и за лични нужди, компанията трябва да започне да връща пропорционално на дела на ползването ДДС в бюджета.

От публикувания правилник за прилагане на закона за ДДС става ясно, че от февруари фирмите ще трябва да прилагат нови образци на документите, в които се отчитат продажбите и покупките, при които е платен и възстановен ДДС.

В дневника за продажби, както и в ежемесечните справки декларации за дължим ДДС се въвеждат специални графи, в които фирмите ще трябва да вписват данъка, който са начислили за лично ползване на вещи.

Първият месец, в който ще се случи това, ще бъде февруари, защото за декември важат досегашните формуляри. Промените в правилника стъпват на одобрени от депутатите изменения в закона за ДДС, които са останали незабелязани покрай многото корекции в текста.

Така например, в закона е уредено допускането на изключения за непредвидени ситуации, при които данъкът може да не се начислява. Определен е и моментът, в който фирмите трябва да започнат да събират налога - т.е. кога възниква данъчното събитие.

Регламентиран е и начинът за пресмятане на направените преки разходи за определяне на данъчната основа, върху която да се плаща ДДС. Уточнено е, че при дълготрайни активи над 700 лв. ще се отчита и изхабяването им в максимален срок от 5 години за движимите вещи и 20 години за недвижимите.

Делът за лично ползване ще се определя по лична преценка на фирмите и съответно ще се пресмята пропорционално на данъчната основа. Без тези детайли събирането на данъка на практика е невъзможно.

След шумен скандал, че прагът от 700 лв. е прекалено нисък и ще удари фирмите при тривиални покупки като телефони и компютърна техника, финансовото министерство преработи текстовете и предложи специалният ред за деклариране пред НАП да важи само за автомобили с над 5 места на сума над 5000 лв. и за недвижими имоти по методика, определена от МФ.

Бе предложен и втори алтернативен вариант - при покупка на автомобили, яхти и самолети директно да се приспадат само 70% от дължимото ДДС, защото се предполага, че те се ползват и за лични цели.

"От текстовете, които са приети, и от правилника на практика излиза, че данъкът ще се начислява за абсолютно всички фирмени покупки, независимо от вида и стойността им", коментира пред "Сега" Катя Крънчева, заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия.

източник: dnes.dir.bg


Още за: фирми   ДДС   активи   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар