ЕС се събира за миграцията, терора, Великобритания, Русия

Европейският съвет ще обсъди въпросите с миграцията, тероризма, Сирия, санкциите срещу Русия и енергийната сигурност.
На последното си за годината заседание Европейският съвет ще обсъди днес и утре темите за миграцията, охраната на външните граници, борбата с тероризма, предложенията на Великобритания за промени в общностното законодателство, енергийната сигурност, състоянието на еврозоната, положението в Сирия и санкциите срещу Русия.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск съобщи, че предлага санкциите срещу Москва да бъдат удължени с още шест месеца.
Европейските ръководители ще разговарят тази вечер за миграцията и ще обсъдят предложението на Европейската комисия за обособяването на нова европейска агенция за гранична охрана, предаде БТА
Предвижда се агенцията да може да разполага свои сили за бързо реагиране в държавите от ЕС, дори без тяхното съгласие, както и в държави извън Общността, когато те поискат това.
Очаква се да бъде засегнат въпросът с изпълнението на досегашните решения по миграцията, включително за финансирането на необходимите дейности и квотното разселване на мигранти.
ЕК предлага занапред държавите от ЕС да приемат постоянно бежанци по нова схема, но на доброволна основа.
Европейските ръководители ще обсъдят въпроса за борбата с тероризма и необходимостта от постоянен обмен на чувствителна информация.
Разговорът ще засегне предложените от ЕК нови правила за продажба и носене на огнестрелно оръжие.
Очаква се държавните и правителствените ръководители да се произнесат и по въпроса за въвеждането на единен регистър за съхранение на данните за пътуващите с граждански полети.
В днешната програма е залегнала също темата за предстоящия във Великобритания референдум за оставане в ЕС.
Туск уточни във вторник, че споразумение се очаква през февруари догодина, но засега постигането му изглежда далеч.
Той изразява очакването европейските ръководители да разговарят по въпросите, предизвикващи най-големи противоречия, "без теми табу".
Противоречията се отнасят главно до свободното движение на хора и достъпа до системите за социална сигурност.
Вчера канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че не могат да се правят компромиси с основните принципи на ЕС.
В петък Европейският съвет ще разгледа въпроса за Сирия и борбата с терористите от "Ислямска държава".
Европейските ръководители ще обсъдят също повишаването на енергийната сигурност на ЕС чрез разнообразяване на доставчиците и пътищата за доставките на енергоносители.
Ще бъде обсъден проектът за газопровод "Северен поток 2", против който се обявиха Балтийските републики, Словакия и Полша.
източник: dnes.dir.bg

Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.