Експерти: Логото не може да доведе повече туристи

17 април 2016 10:15   1 коментар   2352 прочита
Снимка: www.tourism.government.com
Снимка: www.tourism.government.com


Снимка: www.tourism.government.com

В никоя страна никой не отива заради логото. Това обяви в предаването „Тази неделя” Боян Дуранкев, преподавател по маркетинг в УНСС.

Той е и член на деветчленното професионално жури, които трябва да изберат от седем графични визии, които се съревновават за ново лого на България. Бурното обществено обсъждане на тези 7 графични визии вече започна. Сегашното лого на страната беше избрано само преди 3 години и за него бяха похарчени 1,4 млн. лв.

Дуранкев припомни, че логото на една държава обикновено не е символ на страната или нейната столица. Той даде за пример Париж, чийто символ е Айфеловата кула. Според преподавателя не е нужно толкова скоро да сменяме наложилото се вече лого на България.

И според председателя на Българската хотелска и ресторантьорска организация Благой Рагин логото не е от особено значение за ръста на туризма. Той призова да преборим негативизма и да правим позитивна реклама на държавата си. Според Рагин символите на различните видове туризъм у нас – културен, ски, спа и морски, са различни.

Д-р Александър Христов, преподавател по пиар в НБУ, обяви, че няма лого , което да може да удвои туристите по повод факта, че при избора на предишното лого политици обещаха двоен ръст на туристите. „Зад всяко лого трябва да стои някакво послание. Важно е какво иска да каже страната ни, важни са асоциациите, които предизвикват”, допълни д-р Христов.

И според него не е хубаво често да се мени графичното изображение, с което представяме страната си.

източник: btvnovinite.bg

1 коментар
17 Април 2016 11:48 | Мона Пена
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Защо логото трябва да изглежда като рисунка на не особено талантливо дете? Освен специалист в областта на рекламата, какъвто е проф. Б. Дуранкев и освен специалистите по плакати и графичен дизайн, къде са психолозите? Къде са социолозите, ама сериозните, които да направят проучване? При това проучване може първоначално да не се казва, че оплетените ленти, разните коне и лъвове или подобията на шевици са лого, а да се пита как се възприемат тези неща от естетическа гледна точка, говорят ли те нещо за България и въобще могат ли да се свържат с България. Логото трябва да грабва, да се харесва, да се свързва със страната. Освен това логото не е плакат!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар