Екатерина Михайлова: Пеевски сякаш пита КС ”Кои сте вие там?”

С поканата за изслушване на Делян Пеевски Конституционният съд (КС) спазва както законите, така и правилника си, а в неговото писмо с отказ да се яви на изслушване личи пренебрежение в стил „Кои сте вие там?”.
Така бившият зам.-председател на парламента и кандидат за конституционен съдия Екатерина Михайлова (ДСБ) коментира пред bTV казуса, по който днес ще заседава КС.
Очаква се конституционните съдии да кажат дали Пеевски остава в парламента или е загубил статута си на депутат, след като беше избран за шеф на ДАНС.
Както вече стана известно, той няма да се яви на изслушването. Пеевски е изпратил писмо до КС преди 3 дни, в което твърди, че докладчикът по делото му за несъстоятелност Румен Ненков е предубеден и поради тази причина няма да се яви на изслушването.
Ненков е баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков.
„Предизвикателство пред КС е дали ще излезе с чест от тази ситуация, да не се поддават на влияние. А това писмо е форма на влияние”, допълни Михайлова.
По думите й трябва да остане институция в България, към която да се гледа с уважение, след като рейтингът на парламента пада все по-драстично.
Според Михайлова, Делян Пеевски не е депутат след клетвата като председател на ДАНС, положена пред Народното събрание на 14 юни.
„Това, което видях, е, че те го избраха и той се закле. Има едно решение на Конституционния съд от 1992 г., според което клетвата е акт, който означава встъпване в длъжност. Няма значение дали е подписал заповед по-късно”, коментира Михайлова.
По неофициална информация на Mediapool съотношението на гласовете в КС е 6 на 6, а за да се вземе решение са нужни поне 7 гласа. Ако паритетът се запази, решение няма да има, в документ ще бъдат записани всички аргументи "за" и "против", а Пеевски ще се върне в парламента.
Междувременно днес, в очакване на решението, няколко протестиращи разпънаха пред сградата на Конституционния съд транспарант с надпис "Кой предложи Пеевски???", предаде БТА. Организираният в социалните мрежи протест е подкрепен от няколкостотин души.
Заради всекидневните антиправителствени демонстрации районът около сградата на МС, където е и КС, остава заграден и под засилено полицейско присъствие.
По въпроса с другия подобен случай – с назначения за няколко часа зам.-министър на вътрешните работи Иван Иванов, Екатерина Михайлова коментира, че е допустимо той да гласува в парламента, докато няма решение за статута му.
Вчера от ГЕРБ алармираха, че Иванов (БСП) е гласувал в парламента, въпреки че КС не се е произнесъл дали може да се върне като депутат.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.