Десетки безстопанствени плажове не може да бъдат отдадени под наем

19 април 2013 15:00   3812 прочита
Снимка: архив БГНЕС
Снимка: архив БГНЕС


Снимка: архив БГНЕС

Десетки безстопанствени плажове не може да бъдат отдадени под наем, защото държавата се бави с картографирането им. Процедурата се прави за първи път от 20 години и трябва да покаже в какво състояние са ивиците по Черноморието ни

За първи път от близо 20 години, преди началото на зимните бури геодезисти заснеха и описаха плажовете по цялото Черноморие. Оказа се, че то значително се е променило - някои от плажовете са намалели. Други са станали по-големи - Северният плаж в Бургас, например, е увеличил площта си с ¼ и от 65 декара вече е 80. Близо 20 пък са новообразуваните ивици, по-голямата част от тях - на север.

За да се стигне до процедура за отдаване под наем за всеки от плажовете трябва да бъде издаден нов акт за държавна собственост. Преди това обаче се налага да бъдат отразени и новите промени от тази зима.

По информация на Областната управа в Бургас за поне 10 от неохраняемите плажове по Южното Черноморие има кандидат-наематели. Заради бавните процедури, те се опасяват, че няма да могат да подготвят ивиците навреме за летния сезон и са на път да се откажат да ги стопанисват.

Северният плаж в Поморие с поетичното име „Пясъчна коса", е сред най-проблемните и опасни ивици. Морето тук е бурно и през лятото и често взима жертви. Панайот Стоянов поддържа доброволно ивицата пред вилната зона от повече от 10 години, но сега иска да я вземе под наем.

„Всяка година плажът се третира против насекоми, почиства се. От такъв плаж, ако може да се нарече плаж, защото това си е бряг, няма как да се спечели. Но поне да знаеш, че каквото и да предприемеш, ти под някаква форма си законово на него стъпил", обясни Панайот Стоянов, кандидат- концесионер.

Кандидат за концесия не може да сложи спасител без договор за плажа. От бурите през зимата, ивицата тук буквално се стопява. Новите вълноломи, които трябва да спират вълните, също са изяли част от пясъка. Те обаче са направени след картографирането на плажа и сега ще трябва актуализация.

„Заради изработката на тези карти през тази година се забавиха процедурите по отдаването на плажове, които в момента са свободни. Ако се забавят и още, естествено, че за сезон 2013 би възпрепятствало доброто поддържане на тези плажове", заяви Атанас Терзиев - зам.-областен управител на Бургас.

Парадоксално, единствената одобрена карта е за Централния плаж в Приморско. Голяма част от ивицата, на която е дадена „зелена светлина" за отдаване под наем е изчезнала в морето, а вместо пясък има камъни.

„Иска много средства тези камъни сега, за да се премахнат. Кой ще е този, който ще го вземе при такова положение да го стопанисва?", чуди се живеещият в Приморско Добри Карачорбаджиев.

В търсене на решение с изчезващия плаж, общината извика на помощ специалисти от БАН.

„На първо време те предлагат да бъде насипан пясък, но за да се вземе от друго място пясък, сами разбирате, че през МРРБ трябва да се мине за разрешение, през РИОСВ и всъщност това трябва да го вземе държавата", обясни проблемите Мария Георгиева, главен секретар на община Приморско.

Това изправя сезона в Приморско пред провал, защото без плаж тук няма и туристи. А ако кандидат за ивицата все пак се появи, той ще се сблъска с нова недомислица - на карта плажът е по-голям отколкото в действителност.

Към концесионната територия трябва да бъдат добавени и дюните, където ги има. Новият закон влезе в сила преди месец. След окончателното одобряване на картите ще стане ясно дали имаме повече плажове като площ. Пак тогава ще се разбере и дали държавата ще прибира повече пари от стопаните им, защото таксата зависи от площта на ивицата и за първи път от години ще бъде актуализирана. Що се отнася до плажовете на парче, или идеята по-големите ивици да бъдат раздробени, за да намират по-лесно стопани, тя със сигурност се отлага за следващото лято.

източник: btvnews.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар