Декларация за общуването в интернет подписват ученици и родители в столичното 51-во СОУ

08 октомври 2015 10:30   2573 прочита
Снимка: bTV
Снимка: bTV


Снимка: bTV

Снимки във Фейсбук станаха повод за сурови наказания в училище. Много от училищата вече са разписали вътрешни правила за общуването на питомците си чрез фейсбук, скайп и вайбър. В столичното 51-во СОУ има няколко случая, в които ученици използат фейсбук, за да унижават свои връстници.

Там по отношение на поведението на учениците в онлайн пространството ръководството е безкомпромисно. Още в началото на годината се подписват декларации, в които е ясно обособено какво е позволено и какво не е позволено да се качва в интернет пространството. Вече има и случаи на изключени ученици.

„Интернет пространството е прекрасно място само, ако се спазват определени правила, ограничения, има дисциплина и самодисциплина. При изключените ученици бяха нарушени правилата, бяха допуснати унижения, уронване авторитета, престижа, достойнството в единия случай на колега, в другия случай на ученичка. Учениците бяха заснели инсценирана ситуация, в която не беше много благоприятно положението на колегата, след което тя наистина се почувства безкрайно унизена и обидена. В другия случай имаше фотоколаж и тогава беше обидено едно момиче”, заяви Лариса Нешева, , зам-директор на 51 СОУ "Елисавета Багряна"- София.

Росица Дакова показа декларацията, която подписват родители и ученици. В нея има 10 точки, в които пише да не се публикуват снимки със сексуална насоченост, снимки с насилие и други неприлични, да не се публикува информация, която обижда и наранява съученици и други лица, да не отговарят на запитвания на непознати лица в интернет, да не създават контакти с тях, да качват и споделят каквато и да е лична информация и други.

Ученици и родители подписват тези декларации на първата родителска среща. Това е практика в училището вече трета година, каза Росица Дякова и допълни, че превантивните мерки трябва да бъдат взети преди да се стигне до изключване и до нараняване на душевността на ученика.

Тя обясни, че учителите също са в социалните мрежи и имат възможност да видят какво вълнува учениците, какво ги радва и могат да открият и недостойните прояви.

Лариса Нешева каза, че директорът и класните ръководители членуват в социалните мрежи и самите деца им дават информация, родители им се обаждат, ако нещо ги е разтревожило, да дадат някакъв сигнал, за да не се стига до крайни мерки. Децата още се учат как да контактуват по този начин и ние трябва да следим този процес, заяви тя.

Миналата година е имало случай с обида, която е била отправена към съученичка и час след това е била свалена, разказа Росица Дакова. Тя обясни, че освен изключване, другите санкции са забележка и преместване в друго училище.

Някои от сайтовете са блокирани и децата нямат достъп до тези сайтове, каза Лариса Нешева и допълни, че разчитат на дисциплина, самодисциплина, на помощта на родителите. Откакто се подписват тези декларации, сигналите са намалели, категорична беше тя.

източник: btvnovinite.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар