Цветан Стоянов стана световен шампион по шахмат

14 май 2013 18:10   2 коментара   23440 прочита
Цветан постигна 8,5 точки (от 9 възможни) след 8 победи и реми. Сн.: Bulphoto

Третокласникът от Казанлък Цветан Стоянов спечели златен медал в категорията ученици до 9 години на световното първенство по шахмат в Порто Карас, Гърция.

На турнира ученикът представяше ОУ "Чудомир“ в Казанлък.

Преди година Цветан стана европейски шампион за ученици до осемгодишна възраст. Резултатът му го класира в Топ 7 в световната ранглиста за неговата възрастова категория.

На първенството в Гърция от 7 до 14 май в 9-те си партии Цветан постигна забележителния резултат от 8,5 точки (от 9 възможни) след 8 победи и едно реми с румънеца Михнеа-Йонут Огнеан, който остана с актив от 7,5 точки, съобщи Kazanlak.com.

Трети в първенството е Барис Озенир от Турция със 7 точки. В последната партия българчето надделя над Озенир.

Във възрастовата група на Цветан се включиха 80 момчета, като в предварителното подреждане според шахматния рейтинг той бе трети.

Третокласникът е и трикратен шампион на България по класически шахмат, ускорен и блиц в две поредни години - 2011 и 2012 г., многократен победител във верига турнири „Купа България”. Вече е и Фидемайстор.

Треньор му е майсторът на спорта Живко Жеков от Шахматен клуб "Бургас".

източник: dnes.dir.bg