България може да потърси европейско финансиране за интегриране на сирийските бежанци

27 септември 2013 13:15   1 коментар   9853 прочита
Йоханес Хан Снимка: архив, Reuters
Йоханес Хан Снимка: архив, Reuters


Йоханес Хан Снимка: архив, Reuters

България може да потърси европейско финансиране, но не за настаняване, а за интегриране на сирийските бежанци, заяви еврокомисарят по регионалната политика Йоханес Хан след среща с премиера Пламен Орешарски в Министерския съвет.

Той уточни, че парите не могат да дойдат по линия на структурните фондове, а на други европейски фондове.

По думите му възможностите на структурните фондове са ограничени заради принципа на финансиране, че тези средства следва да се насочат за трайна промяна в конкретни структури. По тази причина от тях не може да се осигури финансиране за временни мерки като настаняването на сирийците.

По думите му следващата година Италия и Гърция ще председателстват ЕС и двете страни информират, че ще поставят въпроса за бежанците на дневния ред на европейските институции.

Еврокомисарят и премиерът Пламен Орешарски са разговаряли по проблемите, свързани с приключване на програмния период 2007-2013 година, подготовката на стратегията за партньорство за следващата финансова перспектива до 2020 г., подобряването на административния капацитет. Специално внимание е било отделено на ОП „Образование и наука” с цел по-добри резултати от нейното прилагане.

Йоханес Хан и Пламен Орешарски определиха разговора, който продължи повече от предвиденото, като конструктивен.

Еврокомисарят заяви, че страната ни се справя добре с усвояването на евросредствата в текущия програмен период, но има да наваксва в отделни сектори.

Той уточни, че от 2009 година България е започнала да наваксва в усвояването на европейските средства с годишен прираст от 7 на сто.

„В момента усвояването на средствата е на ниво 35%, ако темпът се запази, това би било отлично, защото до края на тази година ние очакваме още множество заявления за плащания от страна на европейските фондове”, каза еврокомисарят.

Йоханес Хан не посочи „виновник” за това, че България ще получи най-малко средства за следващия програмен период в целия ЕС.

Той посочи, че окончателното договаряне на многогодишната финансова рамка на ЕС не е приключило, а през февруари са договорени основните параметри на Съвет на министрите.

Еврокомисарят обясни, че конкретните обеми от средства са обвързани с БВП на съответната страна, има и определен таван за тях – до 2.35 % от БВП.

„Факт е, че България има най-ниския БВП и това води до най-нисък обем от средства на глава от населението в абсолютно изражение. Ще се появи допълнителна възможност в края на 2016 година по повод на средносрочния преглед на развитието на регионите. Ако цифрите покажат нови тенденции, биха могли да се въведат изменения”, съобщи Хан.

Премиерът Пламен Орешарски се надява при приключване на текущата финансова перспектива процентът на усвояване да бъде значително по-голям от настоящите 35%.

Той отбеляза, че има малко повече от 2 години, за да приключат доста от проектите, които сега са в ход или в самото начало. Орешарски акцентира на подобряване на капацитета не толкова на централната администрация, колкото на местната власт и бенефициентите, така че за следващия програмен период да бъде постигнат по-висок процент на усвояване с по-големи резултати.

Еврокомисарят също отбеляза административния капацитет като фактор за по-доброто усвояване на евросредства, но изтъкна и приемствеността – да не се сменят тези, които са показали отлични резултати.

През следващия програмен период 2014-2020 г. средствата от структурните фондове на ЕС ще бъдат насочени предимно към икономиката и по-конкретно за иновации в малки и средни предприятия, включително за създаването на нови фирми. Акцент ще се постави и върху младите хора, върху образованието и научните изследвания.

Според ЕК е необходимо съответният финансов ресурс да се насочи върху ограничен брой приоритети, които са ясно очертани.

източник: dnes.bg

1 коментар
27 Септември 2013 14:43 | без име
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Кой е длъжен да ги храни, облича и лекува тези талибани от които половината са внедрени терористи ????? Нашият народ гладува, възрастните хора са с най-ниските пенсии в Европа по 200 - 300 лв. на месец, а по статистика за издръжката на един емигрант се необходими над 1000 лв . КЪДЕ сме ние в живота уважаеми евродепутати ????? И ние възрастните ли да станем ЕМИГРАНТИ ?????




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар