Българи в Италия разказват как са усетили земетресението (Видео)

24 август 2016 13:46   3651 прочита
Спасителни действия в Аматриче след земетресението в Централна Италия. Сн.: EPA/БГНЕС
Спасителни действия в Аматриче след земетресението в Централна Италия. Сн.: EPA/БГНЕС


Спасителни действия в Аматриче след земетресението в Централна Италия. Сн.: EPA/БГНЕС

7 часа след мощното земетресение от 6-та степен в Централна Италия все още няма официални данни за броя на жертвите, но са десетки. Българи разказват за ужаса.

Според частични сведения по последна информация жертвите са вече 38, предаде БТА. Все още има и затрупани хора.

Трите най-силни труса бяха регистрирани тази сутрин между 3:36 и 4:33 часа местно време. Първият е бил с магнитуд 6 (6,2 според американски източници). Епицентърът му е на 4 км под земята и на 2 км разстояние от Акумули, община със 667 жители в провинция Риети на областта Лацио.

Следващите два труса са на 8 и 9 км дълбочина в район между провинциите Перуджа в областта Умбрия, Мачерата и Асколи Пичено в областта Марке. До 6:40 часа са регистрирани още 50 труса с магнитуд над 2, като на 5 от тях магнитудът е бил над 4.

Броят на жертвите ще расте, прогнозира кметът на град Акумоли, който сравни разрушенията с тези в италианския град Акуила, където при земетресение с магнитуд 5,8 през 2009 г. загинаха 309 души.

В най-засегнатите райони са изпратени подразделения от състава на Сухопътните войски, в това число специална техника от 6-и инженерен полк, базиран в Рим.

Българи в Италия: Беше страшно!

"Беше страшно! Трусът бе толкова силен, че отвори пукнатини в стените, падаха картини и гардероби. Едва успяхме да излезем навън. Изведох 85-годишната старица, за която се грижа. Главата на жената бе в кръв, след като я удари в една от стените", разказа родопчанка, работеща в малко селце в един от най-засегнатите райони от труса - почти разрушения град Аматриче.

Жената, цитирана от 24rodopi, се грижела там за италианка, която едва успяла да изкара извън къщата.

"Излязохме навън по нощници, загърнати единствено с жилетки, които успях да взема. Това ни бе единственото облекло. Цялото селце се събрахме и прекарахме нощта под открито небе", разказа още българката.

Българи, живеещи близо до района на земетресението, пък споделиха пред БНТ, че отиват да помогнат.

Александра Здравкова, която живее в Дерута, каза, че хората там са били много изплашени.

"Беше доста силно, мебелите не мога да се кажа, че се движеха, но лампата се движеше и за мен беше силно и продължително, защото трябваше през цялото време, докато се придвижа до сина ми и да видя той как и съответно да го събудя. През това време се чуха звуци от улицата, аларми от коли, доста от хората бяха излезли. Ние се намираме в старата част на града, където улиците са доста тесни и хората се чува какво правят. Доста от хората бяха много изплашени", разказа Александра.

Нина Колева, която живее в Рим, каза, че след труса всички са излезли навън.

"Усещането беше много неприятно, защото всички навън, децата, при нас има много малки деца, изкараха се възможно най-бързо. Там имаше и доста чужденци, които живеят в този район, помагаха. Напрежение, всеки търси близките си, които са по море, тук наблизо до Риети, да се свърже с тях. Беше доста трудно, почти невъзможно. Свързахме се с болницата, за да дадем кръв. Заминаваме да помогнем, колкото можем", каза Нина Колева.

Даниела Ангелова пък допълни:

"Даже не дават да се приближим, за не вдигаме шум, за да могат да чуят хората, които викат за помощ. Заминаваме, за да помогнем с каквото можем. С вода, ще даваме кръв. Дано не се случи повече".

Надежда Ванкова, която живее в италианския град Асколи Пичено, разказа пред NOVA, че цяла нощ е имало трусове.

"Изчаках да премине земетресението в леглото. Съпругът ми веднага се облече и излезе, за да разбере какво става. След най-силното земетресение, имаше още две с магнитуд над 5 по Рихтер”, каза още Ванкова.

Няма данни за пострадали българи

Към настоящия момент няма информация за пострадали български граждани при земетресението в Италия. Българското посолство в Рим е в постоянна връзка с местните власти и следи ситуацията, съобщи в профила си в социалната мрежа Фейсбук министърът на външните работи Даниел Митов.

За сигнали и информация относно ситуацията българите могат да се свържат с посолството в Рим на телефон 0039 06 322 46 40 и на е-мейл [email protected]

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар