Американски граждани сред терористите в Найроби

Сред нападателите в търговския център "Уестгейт" в кенийската столица Найроби е имало граждани на САЩ, както и една британска гражданка.
В интервю за Пи Би Ес външният министър на Кения Амина Мохамед заяви, че "професионалната и много добре координирана" атака в Найроби на радикалната сомалийска групировка "Аш Шабаб" е доказателство, че правителствата трябва да засилят сътрудничеството срещу тероризма:
"От информацията, с която разполагаме, в атаката са участвали двама или трима американци и една британка. Британката е вършела това много пъти преди. Един от американците е младеж между 18 и 19 години, от сомалийски или арабски произход, живял е в Минесота. Това идва да подчертае глобалния характер на войната, която водим."
Преди това Белият дом съобщи, че САЩ не разполагат с информация за участие на американци в терористичния акт в столицата на Кения. Медиите съобщиха, че трима американски граждани от сомалийски произход са били сред нападателите в мола в Найроби, предаде ИТАР-ТАСС.
Британката е Саманта Лютуейт - вдовица на Джърмен Линдзи, взривил себе си и една от бомбите в лондонската транспортна система по време на атентатите на 7 юли 2005 г.
Канадското правителство проверява информацията за възможно участие на канадец в нападението в "Уестгейт", съобщи говорителят на канадското външно министерство Рик Рос.
"Терористите, независимо какво е гражданството им, трябва да бъдат наказани за престъпните им деяния", допълни Рос.
По данни на канадските спецслужби най-малко 20 канадци, главно от сомалийската диаспора, са се присъединили към отрядите на "Аш Шабаб".
В мола тази сутрин бе чута стрелба и е проехтяла експлозия, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Според кенийските сили за сигурност сградата от снощи е под техен контрол и "почти всички" заложниците са изведени, но очевидно операцията по прочистването на сградата продължава.
Смята се, че малка групичка терористи все още държи десет или повече заложници.
Жертвите на нападението и на заложническата криза, започнала в събота, са най-малко 62 души според Червения кръст. Също толкова се водят в неизвестност, а близо 200 бяха ранени.
Това е най-кръвопролитният атентат в Найроби от самоубийствената атака на Ал Каида през август 1998 г, срещу посолството на САЩ, когато загинаха над 200 души, припомня Франс прес.
източник: dnes.dir.bg

Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.