Да стискаме палци: Новата изгряваща звезда в шаха Виктория Стрендева от Благоевград замина за Южна Африка на състезание

19 септември 2014 14:43   2 коментара   12264 прочита

Виктория Стрендева от Благоевград е новата надежда на шахмата в България. Днес Виктория и останалите млади таланти от националния отбор по шахмат заминаха за Южна Африка, където ще участват на световните индивидуални първенства по шахмат за момчета и момичета, юноши и девойки до 8, до 12, до 14, до 16 и до 18 години, които ще се проведат от 20 до 29 септември 2014 г. Виктория е само на 8 години, но вече има няколко титли зад гърба си. Тренира от 6- годишна в клуба по шах “Виктори” Благоевград. Възпитаничката на Трето основно училище "Димитър Талев" в Благоевград е родена на 27 февруари 2006 година. Мнозина вече я определят за “новата” Антоанета Стефанова.

През май тази година е първа в общото класиране на турнир "Надеждите на България", което се проведе в Трявна. През 2014 г. е на най-високото място на почетната стълбичка на държавното индивидуално първенство по класически шах, първа е на блиц и втора на ускорен шах. За участие на световно първенството и то в далечна Южна Африка са необходими не само успехи, но и пари. Сумата за участие е 10 000 лева, а благодарение на футболния мениджър Евгени Маринов билетите за Вики на стойност 1600 евро вече са в употреба. Сега остава да стискаме палци на Виктория, за да спечели световната титла и да докаже, че Благоевград ражда истински таланти.