Служители на Инспекцията по труда в Благоевград се видяха в чудо, работници бягат от работа при проверки на обектите по саниране

27 април 2017 15:10   4 коментара   21497 прочита


Продължават проверките на строителни обекти в Благоевград. При всяко посещение на служители от Инспекцията по труда проверяващите откриват редица нарушения. През месец март са направени над 30 проверки на блокове, които се санират в областния център, като са съставени 11 акта. Нарушения се допускат и от работодателите и от работниците. Обикновено нарушенията са неизползване на личните предпазни средства от работещите, необезопасени скелета, липса на информационни табели на обектите, липсва на огради, непроведени инструктажи.
Най- често срещаните нарушения са наемането на работници без трудови договори.

Фирмите взимат хора, които да работят на обекта без с тях да са сключени каквито и да било трудово- правни взаимоотношения. Директорът на Дирекция “Инспекция по труда” – Благоевград Славянка Симитчийска обяви, че проверките през месец април са повече в пъти от тези през месец март. Според нея почти ежедневно се проверяват обекти, като практиката показва, в три последователни дни ситуацията е различна. На едни от обектите първият ден работниците са бягали при появата на инспектори, втория също, а третия вече не е имало никой.

Самите работници пък контрират, че ръководителите на фирмата не са длъжни да следят работниците, защото това не са малки деца и всеки сам трябва да бъде отговорен са здравето си. Безопасността е отговорност на всеки работник, но фирмата изпълнител трябва да следи за трудовите договори на работниците.

От Инспекцията в града обявиха също, че нарушенията през месец март са пет пъти по- малко от тези през февруари и това се дължи на честите проверки по обектите.
80 процента от съставените актове са за нарушения на здравословните и безопасни условия на труд.
Санкцията за неизряден работодател е от 1 500 до 15 000 лева, в зависимост от броя на нарушенията. А, ако обектът не е обезопасен и е съставен акт, спира да извършва дейност.

Марти Кирилов

4 коментара
27 Април 2017 16:00 | Бай Гуй
Оценка:
16
 (
20
 гласа)

Благодарение на мъдрото ръководство на Тиквата, бизнеса се премести на тъмно. Нещо обаче, не ми стана ясно! Бай дефолт, Инспекцията по труда уж трябва да защитава интереса на работниците и да изпие и малко останалата кръвчица у работодателите, а пък на практика работниците бягат от тях!? Някой има ли обяснение на този феномен? Смятам, че тази структура, както и много други държавни такива са създадени само за да усигорят хляб за електората и ползата от тях нулева. Ако на тези лябари само за един месец им затвориш яслата и ги оставиш да се борят с действителността, като например да станат работодатели до крак ще опънат жартиерите.


27 Април 2017 17:43 | поп Нафърфорий
Оценка:
18
 (
20
 гласа)

Правете си сметка какви "спецове" изолират блоковете! Затова не се чудете като покривите протекат след първия дъжд, а стиропора падне след по-як вятър. Важното е мелеардите, платени от няс, да се усвоят от "правилните" хора, които после да се отчетат подобаващо на Камбата и по веригата нагоре...


27 Април 2017 17:57 | жалко
Оценка:
22
 (
22
 гласа)

Тази държава никога няма да стане европейска - много се краде и почти половината от населението е неграмотно - това е страшно.
А работниците бягат, защото който не го направи, ще яде бой.
На един от обектите пишеше, че имат 50 строителни работници. Това ще рече на всеки прозорец работник по продължението на блока. Реално на обекта бяха окол 15 работника. Какво означава това - в документацията по обществената поръчка са калкулирани труда и осигуровките на 50 души, реално работят 15, и останалата част се прибира и не се изразходва.


28 Април 2017 16:13 | Коце
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

А тези господинчовци от Инспекцията по труда да се поразходят по лозовите масиви нна българските експоататори в Благоевградска област, та да видят какво означава робски труд. Такава робия и при гърците нема.
Нема такава държава.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар