Предизвестеният крах на зимния туризъм в България

09 февруари 2016 09:50   9 коментара   12870 прочита


Опашките пред началната станция на единствения кабинков лифт в Банско и тази зима са безкрайни. Изглежда само министърката на околната среда Ивелина Василева не вижда това.

С настоящото ръководство на Министерството на околната среда и водите нищо добро не очаква зимния туризъм у нас

По данни на Комитета на регионите на Европейския съюз най-богатите общини в Европа, с под 1% безработица, са алпийските. Тоест тези, които развиват зимен туризъм. За разлика от тях, планинските общини в България, освен че са най-бедните в страната, са най-бедни и в целия ЕС.

С малки изключения безработицата там е над 15%, има нулев ръст на инвестиции, налице е обезлюдяване, а останалите да живеят там са с най-ниски доходи на глава от населението. Въпреки уникалните природни дадености, условия за развитие на зимни спортове, термални извори, самобитна национална кухня и заявени инвеститорски интереси в тези общини нищо не се случва.

Причината, която обрича над половин милион души от планинските региони на бедност и мизерия, е тотално сбърканата политика на Министерството на околната среда и водите и нескопосаното законодателство в сферата на опазване на околната среда и туризма.

Въпреки твърденията, че нашите закони са хармонизирани с европейското право и ние сме длъжни да се съобразяваме с регламентите и директивите на Брюксел, у нас е създадена непоносима законодателна и административна среда. Това предопределя, че всеки проект в българските планини е обречен на провал. За разлика от нас, в другите страни членки не е никакъв проблем изграждането на ваканционни селища, лифтове, ски писти и друга спортна инфраструктура. Годишно в Алпите, Доломитите, Карпатите се подменят и изграждат стотици нови лифтове и писти. Правят се нови ски зони в Македония, Румъния, Сърбия, Чехия. Дори и Турция активно развива зимен туризъм, като в момента в източната част на страната едновременно се строят четири курорта.

Виновникът за блокажа на зимния туризъм у нас е Министерството на околната среда и водите.

Преди повече от две десетилетия Министерството на околната среда и водите бе създадено с функция опазване на чистотата на въздух, води и почви, съхранение на природата, здравето на хората и създаване на предпоставки за развитие на икономиката. За жалост от самото начало, вместо да изпълнява основните си задължения, ведомството се е фокусирало приоритетно върху изпълнение на програми, свързани с биоразнообразието. Това, разбира се, не е лошо, но под претекста „защита и съхранение на флора и фауна“ се харчат стотици милиони евро от фондове и от държавния бюджет с много съмнителен ефект. Средствата се усвояват от няколко „зелени“ неправителствени организации, срастнали се с администрацията на МОСВ, създавайки предпоставки за корупция на всички нива. Фрапантните случаи за многомилионно финансиране на кампании за червеногуши гъски, лешояди, лалугери, костенурки, изнесени от вестник „Труд“, са ярко доказателство за колаборацията между МОСВ и тези организации.

Основната жертва е зимният туризъм.

Блокирането на този дял от икономиката, който може да носи стотици милиони приход, е по няколко направления.

Първото е противоречията между законите - едни дават възможност за инвестиции, а други ги спират. Второто е липсата на координация между Министерството на околната среда, Министерството на земеделието и храните, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на икономиката и Министерството на туризма, която води до хаос в нормативната уредба. Така наречените съгласувателни процедури между отделните ведомства са само формален акт на администрацията.

Пример в това отношение са плановете за управление на националните и природните паркове. В тях са най-добрите места за развитие на зимен туризъм и спортна инфраструктура. Тези планове се възлагат, финансират и одобряват от Министерството на околна среда и водите и Министерския съвет. Другите министерства освен формално участие във Висшия експертен екологичен съвет нямат никакво влияние върху изработването на плановете.

Новите планове за Пирин, Рила и Витоша са разработени от авторитетни научни колективи, но в момента са блокирани от МОСВ и се очаква да бъдат осакатени от чиновниците в министерството, за да се угоди на така наречените прородозащитници. Това вероятно ще доведе не до развитие, а дори до упадък на зимния туризъм.

Министърът на околната среда и водите има по-силно влияние върху икономиката от парламента, правителството, президента и общините, взети заедно.

За подпомагане на дейността му са създадени безброй комисии и съвети в МОСВ, които са се превърнали в място за разпределение на различни лобистки интереси. Такива са Висшият експертен екологичен съвет и специализираните комисии към него. Те одобряват или отхвърлят проекти, подложени на оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка. Има още - Съвет по водите, Съвет по биоразнообразие, Съвет по климата, Комитет за наблюдение на оперативните програми, който е органът, разпределящ парите от еврофондовете.

Всичките изброени структури, със съдействието на МОСВ са окупирани от зелените активисти, които в зависимост от интересите си приемат или отхвърлят даден проект. Влиянието им е толкова силно, че те определят политиката и приоритетите на цялото ведомство, превръщайки министъра в свой заложник.

Публично е известно, че зелените НПО, освен с източване на европрограми, се финансират и от чуждестранни донори. Те са основно от страни, които се явяват конкуренти на българския зимен туризъм. По тази причина са особено яростни и негативно настроени към всяка възможност за развитие на зимния туризъм в България.

Фрапиращ пример за вредите върху него от саботажа на тези организации е Банско. Въпреки увеличаващия се ежегодно интерес към ски зоната от български и чужди туристи и очевидната необходимост от втори кабинков лифт, вече осем години това не се случва. Защо ни е нужно Министерство на туризма, което няма никакви правомощия, като всъщност министър на туризма е не Николина Ангелкова, а шефката на ековедомството Ивелина Василева.

Нима в МОСВ не виждат репортажите в електронните и печатните издания за огромните опашки пред единствения кабинков лифт в Банско. Защо трябва да се допуска стотици чужди туристи да си тръгват разочаровани, вместо догодина отново да се върнат и да оставят парите с тук.

Какъв министър трябва да си, ако обричаш 500 000 българи, живеещи в планинските райони, на мизерия и бедност и лишаваш държавата от огромни приходи, за да угодиш на петдесетина души, хрантутници от европрограми?


Още за: станция   лифт   туризъм   Още от: Общество

Принтирай статия
9 коментара
09 Февруари 2016 10:32 | Алекс
Оценка:
7
 (
27
 гласа)

Ама да разбира се, всичко трябва да бъде изсечено, асфалтирано и бетонирано като Черноморието. Погледнете реално на нещата. Пирин е малка и ниска планина - и цялата да я изсечете и направите на писти, пак няма да станат толкова като Алпите - нито като дължина, нито като снежна покривка. Сняг и подходящи температури има от края на декември до края на февруари. Това е. Природата си е природа - колкото и да Ви се иска не можете да промените този факт. В момента има и природа, и условия за туризъм. Иначе ще имате писти, лифтове и 2 месечен сезон - а после мизерия, защото кой е луд да ходи по изсечени баири ?
Така че господин Каролев, престанете с платените статии. Народа не е толоква прост, колкото Ви се иска!


09 Февруари 2016 10:40 | Скиор
Оценка:
-3
 (
25
 гласа)

Господин Алекс,
Явно не разбирате от ски спорт. За Ваша информация, ски сезонът в България трае точно толкова (да не кажа и повече) колкото този в Алпите. В момента дори в България има по-добри условия за ски от повечето алпииски курорти.
Колкото до планината, Пирин не е малка планина. Другият път отидете пеша малко по-далеч от горната кабинкова станция или от мястото, където сте паркирал колата си. Безразборното строителство наистина е проблем, но многото построена леглова база вече е факт, с който трябва да се съобразяваме и да ни служи за поука.


09 Февруари 2016 10:59 | Алекс
Оценка:
8
 (
20
 гласа)

Господин Скиор,
Наистина сте прав, че не се занимавам със ски спорт. Затова като разбирач, искам да Ви попитам.
Ходите ли на ски (и на кои писти) в началото на декември или в средата на април - все пак по това време на Алпите си има стабилна снежна покривка. За каране по ледници няма да споменавам по обясними причини.
Какви са критериите Ви за голяма планина - от хижа Бъндерица до Яне Сандански (фактически от единия до другия край на аппийската част на Пирин) се минава в рамките на един ден.
Какви са гаранциите че ако се построят нови инсталации, няма да се построи и нова леглова база и така да се достигне до омагьсан кръг?


09 Февруари 2016 11:40 | Скиор
Оценка:
-4
 (
12
 гласа)

Господин Алекс,
Ходил съм на ски и в началото на декември и средата на април и в България и в Алпите. И на двете места по горните части на пистите (над 2000м) е достатъчно добре да се кара като условията са идентични. Нещо повече - много често при нас се кара по-добре в средата на април отколкото в алпите (на една и съща надморска височина говорим). Миналата година за последно карах ски на 29 април в Боровец - на писти Ястребец 1, 2 и 3 и Маркуджик 1 и 2, като до 1:30 условията бяха перфектни.
Колкото до планината - не казвам, че е голяма, но пък не е и малка. Аз самия всяка година ходя за по 5-6 дни и обикалям, без да посещавам едно място 2 пъти. Не е толкова малка че да не може да се поместят 1-2 курорта, които да дават поминък на иначе бедното местно население.
Относно строителството - държавата и общините трябва да си свършат работата и да не разрешават строителство на нови леглови места. Така конкуренцията между вече построените ще се засили и някои от тях сами ще се откажат


09 Февруари 2016 13:24 | Баба
Оценка:
13
 (
15
 гласа)

Аз не ходя на ски и си искам гората и планината. И не искам Каролев, щото е много нахален.


09 Февруари 2016 14:53 | един
Оценка:
10
 (
12
 гласа)

Умишлено го държат на 1-а скорост за да може после да се пишат куп нелепици. Ще повярвам, когато някой ми покаже данни с КАПАЦИТЕТА на този лифт и след прости сметки да видим дали е така.


09 Февруари 2016 15:59 | ..
Оценка:
12
 (
12
 гласа)

Гледай Афганистан мисли за България.
Голи афгански чукари. Дървена мафия, която сече поголовно и изнася дървесината в съседни страни, бедни необразовани хора, които изсичат горите около селата си. А след това наводнения и ерозия на почвите. Звучи познато, но става въпрос за Афганистан. Масовата сеч там започва преди 35 години. Първо муджахидините, след това талибаните се финансират с износ на дървесина в Пакистан. Последствията от корупцията и бедността са катастрофални и вероятно непоправими, пише в доклад на Университета в Небраска, САЩ. Заради изсечените гори, започват чести наводнения и свлачища. Оголените хълмове ерозират, вятърът и водата отнасят плодородния горен слой на почвата не само в бившите гори, но и в низините около тях. Подпочвените води намаляват и територията се превръща в пустиня, негодна за живот.


09 Февруари 2016 16:46 | Ост
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Че кой нормален човек чете вестник труд бе, неуважаеми псевдожурналисти !


10 Февруари 2016 07:44 | 1111
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Банскалии искат да орежат цялата гора за влекове, влечки и кабинки и дървеният материал да гори в камините на кръчмите и. Ако го го направят след това ще трябва да се молят на туристите да идват защото за сега има какво да им предложат. За сезон който трае най-много 2-3 месеца не трябва да се правят такива жертви:-/ хиляди банскалии не могат да обслужват десетки хиляди туристи и затова всеки хотелиер си води персонала. От продажба на земи, харченето на парите за пиене и дкакво ли не от банскалиите вече нищо не става. Нямат нито умения, нито трудови навици и ако аз имам там хотел няма да ги пускам в гората или дажи да подстригват тревата пред хотела. Вече не стават и за хигиенисти на улицата защото не знаят как се държи метла. В България сезоните са ниски защото планините са ниски. Виж в алпите над 3000 метра сезона о повече от 7-8 месеца и и




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар