Младоци отказват 1000 лева заплата

17 януари 2017 16:23   7 коментара   24672 прочита


Само един от десет успява да се хареса на бъдещия шеф

Млади кандидат-служители отказват работа за 1000 лв., отчитат агенции за подбор на персонала. „В последно време все повече кандидати идват с условие за заплащане от поне 1200 лв.

Има доста случаи, в които кандидатите отказват предложение под тази сума“, обясни експертът по подбор на кадри Маргарита Николчева. Най-често до пазарлъци стигали младежите с дипломи по „Финанси“ и „Икономика“, пише "Монитор". „Може би, заблудени от средните заплати, които в тези сфери варират между 1600 и 1800 лв., младежите си мислят, че е нормално стартовата им заплата да е висока“, заяви още Николчева.

Практиката й показва, че част от работодателите склоняват новаците с предложение за поетапно увеличение на възнаграждението. Само един от десет кандидати обаче успява да впечатли потенциалния си началник така, че да получи обещание за по-висока заплата. „Проблемът е, че повечето младежи нямат нито ден трудов стаж по специалността. За работодателите е важен опитът на кандидатите, а не дипломата“, обясни HR специалистът Станимир Грозев.

Според него младежите заработват в кол центрове докато намерят подходяща работа по специалността си. „Там заплатите са високи, което допълнително разглезва младежите“, твърди Грозев. Данни на агенцията за набиране на кадри „Менпауър“ показват, че 10% от кандидатите за работа отказват предложение заради ниска заплата. Експертите по подбор на персонала са категорични, че фирмите определят възнаграждението според уменията на кандидата Затова повечето началници не обявяват заплатата в обяви за работа.

Така работодателите си запазват правото да предложат по-високо възнаграждение, в случай че намерят идеалния служител. Ако на фирмата й трябва спешно служител, но няма подходящ кандидат, то шефовете наемат човек с по-ниска квалификация, но за по-малко пари. Експертите отчитат, че все повече компании залагат на фирмено обучение на кандидатите си. „По този начин се справят с недостига на квалифицирани кадри“, обясни Станимир Грозев.

В. Стефанов


Още за: младоци   заплата   персонал   Още от: Общество

Принтирай статия
7 коментара
17 Януари 2017 17:09 | ааа
Оценка:
28
 (
30
 гласа)

Младежите значи били глезени, че с дипломи за висше образование искали заплата, която е по- ниска от минималната в повечето европейски страни. А работодателите са недоволни. Много ще се радвам в скоро време да не могат да намерят кандидати в трудоспособна възраст. Това е единствения начин по естествен път да се повишат заплатите.


17 Януари 2017 19:03 | До1
Оценка:
8
 (
10
 гласа)

100% истина


17 Януари 2017 23:16 | ...
Оценка:
6
 (
10
 гласа)

До 2 - Проблема е много по-сериозен и досега не се е намерил смел и обективен журналист или политик още по-малко, да го изкаже.
Първо, младежите наистина са неграмотни. Не може млад човек с висше образование да допуска граматически грешки в автобиографията, не може да кандидатства за работа по специалността, за която е учил 5 години, а да не може на интервюто да отговори и на два въпроса. Как ще си изкара заплатата? Работодателя е длъжен да му дава пари, само защото е завърши ЮЗУ??!?? Абсурд.
Второ - и младежите не са виновни напълно, защото нивото на образованието е толкова паднало, че по никакъв начин не покрива изискванията на бизнеса. Дори не се доближава. И като включим и типично мързеливото поколение, няма как да са подготвени за работа. И се налага наистина бизнеса да наема неквалифицирани (но с дипломи), които да обучава с месеци и години, с надеждата да стане все пак нещо от тях.
Всеки ден, всеки от вас попада на некомпетентни в ежедневието ни, но надали някой се замисля


18 Януари 2017 07:01 | Работодател
Оценка:
5
 (
11
 гласа)

Обявих работно място за управител на магазин с брутна заплата 2000лв. Явиха се трима
бакалаври. Дадох им тест от 20 въпроса прочетоха ги и си тръгнаха, като, че ли те трябваше да ми плащат.


18 Януари 2017 09:13 | анонимен
Оценка:
3
 (
7
 гласа)

При назначаване работодателят иска знания и умения, много често и ключови умения, като владеене на чужди езици, умение за работа в екип и комуникативна компетентност .Дипломата важи, но не е определяща. Освен това много зависи къде е завършил кандидатът. Университетите са подредени по ранг и въпреки че често професорите са едни и същи, нивото на обучение и изисквания към студентите са различни т. е. далеч по-ниски в провинцията отколкото в София. Заплатата зависи от посоченото, можеш или, не, ставаш ли за длъжността или си тъп абсолвент с диплома "от горе до долу отличен" какъвто феномен не съществува.


18 Януари 2017 09:15 | до Работодател
Оценка:
10
 (
10
 гласа)

Г-не, покажете теста, който ги е отказал, за да преценим къде е проблема.


18 Януари 2017 09:50 | пїЅпїЅпе
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Ами с тия високи цени на храните са прави! Те трябва да издържат и децата на България! Повече няма да пазаруваме в магазин Била - цените са високи, щандовете препълнени а и стресове! За кокошка няма прошка, а за милиони няма закони! Кой на кой силен !




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар